NXP Semiconductors MPC852TZT100A
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32-Bit 0.18um 100MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray
Obsolete
IHS
Datasheet80 pagesIl y a 21 ans
Freescale Semiconductor
SHENGYU ELECTRONICS
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
256
Core Architecture
PowerPC
PowerPC
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
66 MHz
66 MHz
Interface
Min Supply Voltage
1.7 V
1.7 V
Max Supply Voltage
1.9 V
1.9 V
Introduction Date2007-09-19
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 3 months ago)
LTB Date2018-03-01
LTD Date2018-09-01
Pièces détachées
NXP SemiconductorsMPC852TCVR100A
NXP SemiconductorsMPC852TCZT100A
NXP SemiconductorsMPC852TVR80A
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32bit 0.18um 80MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray
Descriptions
Descriptions de NXP Semiconductors MPC852TZT100A fournies par ses distributeurs.
RISC Microprocessor, 32-Bit, 100MHz, CMOS, PBGA256
PowerQUICC, 32 Bit Power Architecture, 100MHz, Communications Processor, 0 to 95C
MPU, 32BIT 0.18 MICRON 100MHZ 3.3V 256PBGA
Powerquicc Risc Microprocessor,
100MHz L1 CACHE 1 1.7V 1.9V,3.465V 100MHz 4KB 3.3V HDLC,PCMCIA,SDLC,SPI,UART 10Mbps 32bit MPC8xx BGA 23mm*23mm*2.54mm