NXP Semiconductors MPC745BPX300LE
MPU PowerPC MPC7xx Processor RISC 64-Bit 0.22um 300MHz 2.5V/3.3V 255-Pin FCBGA Tray
Obsolete
IHS
Datasheet60 pagesIl y a 21 ans
_legacy Avnet
Freescale Semiconductor
Jameco
SHENGYU ELECTRONICS
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-1.75%
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
2
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
255
Core Architecture
PowerPC
PowerPC
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
100 MHz
100 MHz
Interface
Min Supply Voltage
1.8 V
1.8 V
Max Supply Voltage
2.1 V
2.1 V
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2001-12-18
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2016-09-30
LTD Date2017-03-31
Pièces détachées
NXP SemiconductorsMPC745BVT300LE
Descriptions
Descriptions de NXP Semiconductors MPC745BPX300LE fournies par ses distributeurs.