NXP Semiconductors MK50DX128CLH7
Kinetis K50: 72MHz Cortex-M4 Performance MCU, 160KB Flash, 32KB SRAM, Full-Speed USB, 64-LQFP
IHS
Datasheet73 pagesIl y a 13 ans
Datasheet73 pagesIl y a 13 ans
Freescale Semiconductor
Augswan
Farnell
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
LQFP
LQFP
Number of Pins
64
Core Architecture
ARM
ARM
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
50 MHz
50 MHz
Number of I/Os
35
Interface
EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
Memory Type
FLASH
FLASH
Memory Size
128 kB
128 kB
Min Supply Voltage
1.71 V
1.71 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
Peripherals
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2012-03-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
NXP SemiconductorsMK10DX128VLH7
Kinetis K10: 72MHz Cortex-M4 Performance MCU, 160KB Flash, 32KB SRAM, 64-LQFP
NXP SemiconductorsMK20DX128VLH7
Kinetis K20: 72MHz Cortex-M4 Performance MCU, 160KB Flash, 32KB SRAM, Full-Speed USB, 64-LQFP
NXP SemiconductorsMK30DX128VLH7
Kinetis K30: 72MHz Cortex-M4 Performance MCU, 160KB Flash, 32KB SRAM, Segment LCD, 64-LQFP
STMicroelectronicsSTM32F303RBT6
MCU 32-bit ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 2.5V/3.3V 64-Pin LQFP Frame
STMicroelectronicsSTM32F302RBT6
STMicroelectronicsSTM32F103CBT6
ARM Cortex-M3 STM32 F1 Microcontroller 32-Bit 72MHz 128kB FLASH LQFP48 STM32F103CBT6
Descriptions
Descriptions de NXP Semiconductors MK50DX128CLH7 fournies par ses distributeurs.
Microcontroller, 32-Bit, FLASH, CORTEX-M4 CPU, 72MHz, CMOS, PQFP64
MCU 32-bit K50 ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 1.8V/2.5V/3.3V Tray
ARM MCU, Kinetis K Family K5x Series Microcontrollers, ARM Cortex-M4, 32 bit, 72 MHz, 128 KB
KINETIS K 32-BIT MCU, ARM CORTEX-M4 CORE, 128KB FLASH, 72MHZ
IC 32-BIT MCU ARM CORTEX M4 RISC LQFP-64
IC 32BIT MCU KINETIS K50 72MHZ 64-LQFP; Controller Family/Series:(ARM Cortex - M4) Kinetis K50; Core Size:32bit; No. of I/O's:35; Program Memory Size:128 KB; EEPROM Memory Size:2KB; RAM Memory Size:32KB; CPU Speed:72MHz ;RoHS Compliant: Yes
MCU, 32BIT, KINETIS, 128K, 64LQFP; Controller Family/Series:(ARM Cortex - M4) Kinetis K50; Core Size:32bit; No. of I/O's:35; Supply Voltage Min:1.71V; Supply Voltage Max:3.6V; Digital IC Case Style:LQFP; No. of Pins:64; Program Memory Size:128KB; EEPROM Memory Size:2KB; RAM Memory Size:32KB; CPU Speed:72MHz; Peripherals:ADC, DAC, DMA, PWM, RTC, Timer; Embedded Interface Type:I2C, SCI, SPI, USB; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); No. of PWM Channels:12; No. of Timers:2; Oscillator Type:External, Internal; Supply Voltage Range:1.71V to 3.6V