NXP Semiconductors MC68360VR33L
MPU ColdFire M683xx Processor RISC 32-Bit 0.57um 33MHz 357-Pin BGA Tray
Obsolete
IHS
Datasheet962 pagesIl y a 30 ans
NXP Semiconductors
SHENGYU ELECTRONICS
Freescale Semiconductor
DigiKey
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
SnapEDA
Empreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
1
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
357
Core Architecture
Coldfire
Coldfire
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
25 MHz
25 MHz
Number of I/Os
4
Interface
Ethernet, UART
Ethernet, UART
Memory Type
Memory Size
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
3.3 V
3.3 V
Peripherals
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2007-06-05
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-03-30
LTD Date2020-09-30
Pièces détachées
NXP SemiconductorsMC68EN360VR33L
NXP SemiconductorsMC68EN360ZQ33L
NXP SemiconductorsMC68360ZQ33L
Descriptions
Descriptions de NXP Semiconductors MC68360VR33L fournies par ses distributeurs.
LAN Controller, 4 Channel(s), 10MBps, CMOS, PBGA357
IC MPU M683XX 33MHZ 357BGA