Nichicon UMA1C470MDD1TE
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF
Obsolete
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Nichicon UMA1C470MDD1TE.
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
960
Authorized Distributors
0
Capacitance
47 µF
47 µF
47 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
1000 hours
Ripple Current
58 mA
70 mA
70 mA
Height - Seated (Max)
5.9944 mm
5.0038 mm
5.0038 mm
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2010-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-09-15
Pièces détachées
Cap Aluminum Lytic 47uF 16V 20% (5 X 7mm) Radial 2.5mm 65mA 2000h 85C Ammo
NichiconUSA1C470MDD
Cap Aluminum Lytic 47uF 16V 20% (6.3 X 7mm) Radial 2.5mm 68mA 2000h 85C Bulk
NichiconUSR1C470MDD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR USR 16V 47muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicECA1CAK470X
Cap Aluminum 47uF 16V 20% Solder Pin Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 70mA 2000 hr 85°C
PanasonicECEA1CKS470I
Panasonic ECEA1CKS470I - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
PanasonicECE-A1CKS470B
Cap Aluminum Lytic 47uF 16V 20% (6.3 X 5mm) Radial 5mm 70mA 1000h 85C Automotive Ammo
Descriptions
Descriptions de Nichicon UMA1C470MDD1TE fournies par ses distributeurs.
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UMA 16V 47muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Cap Aluminum Lytic 47uF 16V 20% (6.3 X 5mm) Radial 5mm 58mA 2000h 85C Ammo
Capacitor Alum Elect, 47Uf, 16V, 20%, Radial, Full Reel; Capacitance:47Μf; Voltage(Dc):16V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Pc Pin; Lifetime @ Temperature:1000 Hours @ 85°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:2.5Mm; Esr:- Rohs Compliant: Yes |Nichicon UMA1C470MDD1TE