Nichicon UHE1C471MPD1TD
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Nichicon UHE1C471MPD1TD.
IHS
Datasheet5 pagesIl y a 8 ans
Farnell
Newark
Future Electronics
element14
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+44.93%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
SnapEDA
Empreinte
Stock
34,815
Capacitance
470 µF
470 µF
470 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
320 mΩ
41 mΩ
41 mΩ
Life (Hours)
7000 hours
3000 hours
Ripple Current
840 mA
1.24 A
1.24 A
Height - Seated (Max)
16.51 mm
16.51 mm
16.51 mm
Chaîne d'approvisionnement
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
470uF 16V ±20% Plugin,D8xL11.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
NichiconUPJ1C471MPD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 16V 470muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
United Chemi-ConEKY-160EC3471MH15D
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 840mA 7000h 105°C Bulk
United Chemi-ConEKY-160ETD471MH15S
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 840mA 7000h 105°C Ammo Pack
United Chemi-ConEKYB160ELL471MHB5D
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20%( 8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 840mA 7000h 105C Bulk
Descriptions
Descriptions de Nichicon UHE1C471MPD1TD fournies par ses distributeurs.
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 16V 470muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
470uF 16V 87m惟 卤20% 630mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20%( 8 X 15mm) Radial 3.5mm 840mA 7000h 105C Ammo
HE Series 470 uF 16V 105°C Ø8 x 15 mm LS=3.5 mm Radial Aluminum Electrolytic Cap
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 470UF, 16V, 20%, RADIAL; Capacitance: 470µF; Voltage(DC): 16V; Capacitance Tolerance: ± 20%; Capacitor Terminals: PC Pin; Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 85°C; Polarity: Polar; Lead Spacin
Aluminum Electrolytic Capacitor, 470Uf, 16V, 20%, Radial; Rango De Producto:Serie He; Capacidad:470Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 20%; Tensión Nominal:16V; Diámetro:8Mm; Terminales Del Condensador:Conexión Radial; Altura:15Mm |Nichicon UHE1C471MPD1TD