Nexperia BZX84-C5V6,215
Diode Zener Single 5.6 Volt 5% 250m Watt Automotive 3-Pin SOT-23
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Nexperia BZX84-C5V6,215.
IHS
Datasheet14 pagesIl y a 3 ans
TME
Farnell
Upverter
element14 APAC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-5.81%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
EE Concierge
SymboleEmpreinte
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Surface Mount
Case/Package
SOT-23
SOT-23-3
SOT-23-3
Zener Voltage
5.6 V
5.6 V
5.6 V
Tolerance
5 %
7 %
7 %
Power Dissipation
250 mW
300 mW
300 mW
Impedance
40 Ω
40 Ω
40 Ω
Max Reverse Leakage Current
1 µA
1 µA
Forward Voltage
900 mV
900 mV
900 mV
Chaîne d'approvisionnement
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusRELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 years ago)
Pièces détachées
NXP SemiconductorsPZM5.6NB2,115
Zener Diode, 5.6V V(Z), 2.14%, 0.3W, Silicon, Unidirectional, TO-236
onsemiBZX84C12
BZX84C Series 350 mW 12 V 10 mA Surface Mount Zener Diode - SOT-23-3
onsemiMMBZ5248B
Diode Zener Single 18V 5% 350mW 3-Pin SOT-23 T/R
onsemiMMBZ5228B
MMBZ5228B Series 350 mW 3.9 V Surface Mount Zener Diode - SOT-23
Tape & Reel (TR) ±5% Surface Mount Single Zener Diode 900mV @ 10mA 3muA @ 6V 350mW 900mV
NXP SemiconductorsPZM9.1NB2,115
Zener Diode, 9.1V V(Z), 2.1%, 0.3W, Silicon, Unidirectional, TO-236
Descriptions
Descriptions de Nexperia BZX84-C5V6,215 fournies par ses distributeurs.
BZX84 Series 5.6 V ±5 % 250 mW Surface Mount Voltage Regulator Diode - SOT-23
Nexperia BZX84-C5V6,215 Zener diode tape reel Zener Diode 5V6 SMD 300mW
Zener Diode, 6.2V V(Z), 5%, 0.35W, Silicon, Unidirectional
Independent Type 5.2V~6V 250mW 5.6V SOT-23 Zener Diodes ROHS
DIODE, ZENER, 5.6V, 250MW, TO-236AB-3; Zener Voltage Vz Typ:5.6V; Power Dissipation Pd:250mW; Operating Temperature Min:-65°C; Operating Temperature Max:150°C; Diode Case Style:TO-236AB; No. of Pins:3; MSL:(Not Available); SVHC:No SVHC (20-Jun-2013)