Texas Instruments LM2788MM-1.8
Conv DC-DC 2.6V to 5.5V Step Down Single-Out 1.8V 0.12A 8-Pin VSSOP T/R
Fiches techniques et documents
Farnell
Datasheet16 pagesIl y a 14 ans
DigiKey
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
86,614
Authorized Distributors
2
Case/Package
MSOP
MSOP
Number of Pins
8
Logic Function
Frequency
500 kHz
Interface
Memory Size
Min Supply Voltage
Max Supply Voltage
Pièces détachées
Boost Converter, Sync-Rect, PFM, DC-DC, 600 mA, with True-Cutoff and Ring-Killer
Texas InstrumentsLM2623AMM/NOPB
0.8V to 14V input voltage, 2A load current, step-up DC-DC 8-VSSOP -40 to 85
Texas InstrumentsLM2660MM/NOPB
100mA switched capacitor voltage converter 8-VSSOP -40 to 85
Texas InstrumentsLM3478MM/NOPB
2.97~40V Wide Input Range Boost/SEPIC/Flyback DC-DC Controller 8-VSSOP -40 to 125
Descriptions
Descriptions de Texas Instruments LM2788MM-1.8 fournies par ses distributeurs.
CONVERTER, BUCK 120MA, SMD, MSOP8
CONVERTER, BUCK 120MA, SMD, MSOP8; Voltage regulator type:Switched Regulator; Voltage, output:1.8V; Current, output max:120mA; Voltage, input max:5.5V; Temp, op. min:-40(degree C); Temp, op. max:85(degree C); Pins, No. of:8; Base RoHS Compliant: Yes