Microchip TC1016-3.3VCTTR
80mA Tiny CMOS LDO w/ Shutdown5 SOT-23 T/R | Microchip Technology Inc. TC1016-3.3VCTTR
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Microchip TC1016-3.3VCTTR.
Microchip
Datasheet20 pagesIl y a 24 ans
Datasheet0 pageIl y a 0 an
element14 APAC
Augswan
Electro Sonic
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
SnapEDA
Empreinte
3DTélécharger
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Min Input Voltage
2.7 V
2.7 V
Max Input Voltage
6 V
6 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
3.3 V
3 V
Output Current
80 mA
80 mA
Dropout Voltage
150 mV
150 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
Chaîne d'approvisionnement
Projected EOL Date2034-07-29
Country of AssemblyMalaysia, Thailand
Country of FabricationUnited States of America
Country of OriginMalaysia, Thailand
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.0060
Introduction Date2003-07-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 day ago)
Manufacturer Lifecycle StatusREL (Last Updated: 1 day ago)
Pièces détachées
LDO Regulator Pos 1.85V 0.08A Automotive 5-Pin SOT-23 T/R
TC1015 Series 100 mA 2.8 V Fixed Output LDO Regulator w/ Shutdown - SOT-23-5
TC1015 Series 100 mA 2.5 V Fixed Output LDO Regulator w/ Shutdown - SOT-23-5
onsemiFAN2500SX
LDO Regulator Pos 1.24V to 6.5V 0.1A 5-Pin SOT-23 T/R / IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-5
Texas InstrumentsTPS76928DBVR
100-mA, 10-V, low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 125
Texas InstrumentsTPS76930DBVT
Descriptions
Descriptions de Microchip TC1016-3.3VCTTR fournies par ses distributeurs.
LDO Voltage Regulator, Fixed, 2.7 V to 6 V, 1 Output, 150 mV Drop, 3.3 V, 80 mA, 5 Pins, SOT-23
Ldo Voltage Regulator, 3.3V, 80Ma, Sot-23-5; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:2.7V; Input Voltage Max:6V; No. Of Outputs:1Outputs; Output Voltage - Nom:3.3V; Output Voltage Min:-; Output Voltage Max:-; Polarity:Positive Output Rohs Compliant: Yes |Microchip Technology TC1016-3.3VCTTR