Microchip MIC5302-1.8YMT-TR
MIC5302 Series 5.5 V 150 mA SMT Ultra Small ULDO CMOS Regulator - TMLF-4
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Microchip MIC5302-1.8YMT-TR.
SHENGYU ELECTRONICS
Datasheet8 pagesIl y a 15 ans
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-15.91%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Min Input Voltage
2.3 V
Max Input Voltage
5.5 V
Polarity
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
1.8 V
1.8 V
Output Current
150 mA
Dropout Voltage
50 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
65 dB
Chaîne d'approvisionnement
Projected EOL Date2025-02-11
Country of AssemblyChina
Country of FabricationUnited States of America
Country of OriginChina
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.0060
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 day ago)
Manufacturer Lifecycle StatusREL (Last Updated: 1 day ago)
Pièces détachées
NCP103 Series 3.3 V 150 mA Positive Fixed CMOS Low Dropout Regulator - UDFN-4
NCP103 Series 2.8 V 150 mA Positive Fixed CMOS Low Dropout Regulator - UDFN-4
NCP103 Series 3 V 150 mA Positive Fixed CMOS Low Dropout Regulator - UDFN-4
Descriptions
Descriptions de Microchip MIC5302-1.8YMT-TR fournies par ses distributeurs.
LDO Regulator Pos 1.8V 0.15A 4-Pin TDFN EP T/R
Fixed Positive LDO Regulator, 1.8V, 0.1V Dropout, CMOS, PDSO4
LDO VOLT REG, 0.15A, 1.8V, TMLF-4
65dB~42dB(1kHz~20kHz) 120¦ÌA Fixed 150mA 1 1.8V 2.3V 1.8V 5.5V 100mV@ 150mA 0.5%(Typ) 0.3%/V MLF-4 , 1.2mm*1.6mm*550¦Ìm
MIC5302 Tape & Reel (TR) Surface Mount Over Current Over Temperature voltage regulator linear 50mV 150mA -40C~125C 65dB
LDO VOLT REG, 0.15A, 1.8V, TMLF-4; Output Type: Fixed; Input Voltage Min: 2.3V; Input Voltage Max: 5.5V; Fixed Output Voltage Nom.: 1.8V; Adjustable Output Voltage Min: -; Adjustable Output Voltage Max: -; Output Current: 150mA; Dropout Voltage Vdo: 50mV; LDO Regulator Case Style: µDFN; No. of Pins: 4Pins; Operating Temperature Min: -40°C; Operating Temperature Max: 125°C; Product Range: 1.8V 150mA LDO Voltage Regulators; Automotive Qualification Standard: -; RoHS Phthalates Compliant: Yes; MSL: MSL 1 - Unlimited; SVHC: No SVHC (15-Jan-2018); Output Voltage Nom.: 1.8V