Littelfuse 0JTD400.XXID
Electric Fuse, Time Delay Blow, 400A, 600VAC, 500VDC, 200000A (IR), Inline/holder
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Littelfuse 0JTD400.XXID.
IHS
Datasheet5 pagesIl y a 3 ans
Electro Sonic
element14 APAC
Sager Electronics
Fuses Unlimited
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
17,627
Authorized Distributors
6
Current Rating
400 A
400 A
400 A
Voltage Rating (AC)
600 V
600 V
600 V
Voltage Rating (DC)
500 V
500 V
500 V
Mount
Bolt, Holder
Holder
Holder
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2019-08-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
LittelfuseL70S450.X
Electric Fuse, Very Fast Blow, 450A, 700VAC, 650VDC, 200000A (IR), Inline/holder
LittelfuseL70S500.X
Electric Fuse, Very Fast Blow, 500A, 700VAC, 650VDC, 200000A (IR), Inline/holder
LittelfuseIDSR450.X
Electric Fuse, Time Delay Blow, 450A, 600VAC, 600VDC, 200000A (IR), Inline/holder
Eaton500FMM
500FMM - Bussmann Edison 500FMM 500A 690V AC TYPE T FUSE
Eaton450FMM
450FMM - Bussmann Edison 450FMM 450A 690V AC TYPE T FUSE
Eaton500MMT
HIGH SPEED FUSE, BRITISH BS88, 500A, 660VAC, 25.4 X 113MM, LOW WATT LOSS
Descriptions
Descriptions de Littelfuse 0JTD400.XXID fournies par ses distributeurs.
Fus 600V T/D Class J 400A Indicating/ Box Rohs Compliant: No |Littelfuse 0JTD400.XXID
FUSE, TIME-DELAY, CLASS J, 600V AC/500V DC, 400A, IND., JTD_ID SERIES
FUSE CRTRDGE 400A 600VAC/500VDC
FUSE, TIME DELAY, CLASS J, 400A; Product Range:-; Fuse Current:400A; Voltage Rating VAC:600VAC; V DC:500VDC; Size Metric:54mm x
FUS 600V T/D CLASS J 400A INDICATING
Littelfuse 0JTD400.XXID POWR-GARD Time Delay Fuse Brand: Littelfuse. Part Number: 0JTD400.XXID. Littelfuse POWR-GARD Time Delay Fuse, Current Limiting, Series: JTD, Indicating, 400 A, 600 VAC/500 VDC, 200/20 kA Interrupt, Class: J, Knife Blade Terminal, Bolt Mounting, Cartridge Body, Dual Element, Melamine, 2 in Dia x 7-1/8 in L Body. Additional Description: LTFS-JTD400ID 0JTD400.XXID FUS 600V T/D CLASS J 400A INDICATING FUSES WITH INDICATION 400 AMP SIZE. Catalog Description: The Littelfuse® POWR-PRO® JTD_ID Indicator Class J fuse provides visual blown fuse indication and maximum protection in a compact package. The compact Class J package was designed specifically for circuits where space is at a premium. The current limiting time delay JTD_ID offers a patented true dual-element design that is ideal for use in circuits with high inrush currents. Superior performance characteristics of JTD_ID Indicator fuses reduce nuisance fuse opening and the blown fuse indication reduces downtime and increases safety...