Yageo Group T495X157M016ATE075
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 150uF, Surface Mount, 2917
Farnell
Arrow Electronics
Stock
1,072
Authorized Distributors
5
Capacitance
150 µF
150 µF
150 µF
Case/Package
2917
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
75 mΩ
500 mΩ
500 mΩ
Leakage Current
24 µA
24 µA
Dissipation Factor
8 %
8 %
8 %
Introduction Date2006-06-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Pièces détachées
Cap Tant Solid 150uF 6.3V C CASE 20% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 0.055 Ohm 105°C T/R
Cap Tant Solid 150uF 20V W CASE 20% (7.3 X 6 X 3.5mm) Inward L SMD 7361-38 0.08 Ohm 125C T/R
Cap Tant Solid 150uF 16V D CASE 20%( 7.3 X 4.3 X 2.8mm) Inward L SMD 7343-31 0.15 Ohm 125C Automotive T/R
Panasonic6TPE150MAZB
Panasonic 6TPE150MAZB - Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors (POSCAP)
Panasonic6TPE150MAPB
Panasonic 6TPE150MAPB - Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors (POSCAP)
Descriptions
Descriptions de Yageo Group T495X157M016ATE075 fournies par ses distributeurs.
Capacitor,150Uf,16Vdc,20-% Tol,20+% Tol |Kemet T495X157M016ATE075
150 uF, 16 VDC (85C), 10.72 VDC (125C), -55/+125°C
T495X157M016ATE075, YAGEO / KEMET ELECTRONICS
CAP, 150UF, 16V, TANT, CASE X; Capacitance: 150µF; Voltage Rating: 16V; Tantalum Capacitor Case: 2917 [7343 Metric]; Product Range: T495 Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Operating Temperature Min: -55°C; Operating Tempera