Infineon IPP024N06N3GXKSA1
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 1 / N-Channel 60 V 120A (Tc) 250W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Obsolete
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPP024N06N3GXKSA1.
IHS
Datasheet11 pagesIl y a 15 ans
Factory Futures
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
EE Concierge
SymboleEmpreinte
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-12-11
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
STMicroelectronicsSTP260N6F6
N-channel 60 V, 0.0024 Ohm, 120 A STripFET(TM) VI DeepGATE(TM) Power MOSFET in TO-220 package
188W(Tc) 20V 4V@ 90¦ÌA 98nC@ 10 V 1N 60V 4m¦¸@ 90A,10V 11nF@30V TO-220-3 10mm*4.4mm*15.65mm
Trans MOSFET N-CH 60V 100A 3-Pin(3+Tab) TO-220
Transistor: N-MOSFET; unipolar; 60V; 100A; 136W; PG-TO220-3
onsemiFDP040N06
MOSFET N-CH 60V 120A TO220
STMicroelectronicsSTP140NF75
N-CHANNEL 75V - 0.0065 OHM -120A TO-220 STripFET II MOSFET
Descriptions
Descriptions de Infineon IPP024N06N3GXKSA1 fournies par ses distributeurs.
Trans MOSFET N-CH 60V 120A 3-Pin(3+Tab) TO-220
120 A 60 V 0.0024 ohm N-CHANNEL Si POWER MOSFET TO-220AB
Power Field-Effect Transistor, 120A I(D), 60V, 0.0024ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
OptiMOS™ 60 V is a perfect choice for synchronous rectification in switched mode power supplies (SMPS) such as those found in servers and desktops and tablet charger.In addition these devices can be used for a broad range of industrial applications including motor control, solar micro inverter and fast switching DC-DC converter.