Infineon IPD70N10S3L12ATMA1
100V, N-Ch, 11.5 mΩ max, Automotive MOSFET, DPAK, OptiMOS™-T, PG-TO252-3, RoHS
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPD70N10S3L12ATMA1.
IHS
Datasheet9 pagesIl y a 2 ans
Datasheet9 pagesIl y a 14 ans
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-8.61%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
EE Concierge
SymboleEmpreinte
SnapEDA
Empreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginAustria, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-02-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2024-01-15
LTD Date2025-01-15
Pièces détachées
Trans MOSFET N-CH 100V 80A Automotive 3-Pin(2+Tab) DPAK
Mosfet, N-Ch, 100V, 90A, To-252 Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPD90N10S4L06ATMA1
MOSFET, N-CH, 120V, 75A, TO252-3; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drai
STMicroelectronicsSTD80N10F7
N-channel 100 V, 0.0085 Ohm typ., 70 A STripFET F7 Power MOSFET in DPAK package
STMicroelectronicsSTD105N10F7AG
Power Field-Effect Transistor, 80A I(D), 1-Element, N-Channel, Metal-oxide Semiconductor FET
STMicroelectronicsSTD85N10F7AG
Trans MOSFET N-CH 100V 70A Automotive 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R
Descriptions
Descriptions de Infineon IPD70N10S3L12ATMA1 fournies par ses distributeurs.
Infineon SCT
Power Field-Effect Transistor, 70A I(D), 100V, 0.0152ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-252
MOSFET, N CH, 100V, 70A, TO-252-3; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 70A; Drain Source Voltage Vds: 100V; On Resistance Rds(on): 0.0096oh; Available until stocks are exhausted Alternative available
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; Automotive AEC Q101 qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green product (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: highest current capability 180A; low switching and conduction power losses for high thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: 48V inverter; 48V DC/DC; HID lighting