Infineon IPB011N04NGATMA1
Transistor, Optimos 3 Power Mosfet, N-channel, Normal Level, 40V, 180A, TO263-7
Obsolete
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPB011N04NGATMA1.
Newark
Datasheet9 pagesIl y a 15 ans
_legacy Avnet
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-28.77%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
EE Concierge
SymboleEmpreinte
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date2007-12-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-03-31
LTD Date2025-09-30
Pièces détachées
onsemiFDB8441
Trans MOSFET N-CH 40V 80A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Trans MOSFET N-CH 40V 120A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Trans MOSFET N-CH 40V 120A 3-Pin(2+Tab) D2PAK
onsemiFDB8442
Trans MOSFET N-CH 40V 80A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
onsemiFDB8447L
Trans MOSFET N-CH 40V 15A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
InfineonIPB075N04L G
Trans MOSFET N-CH 40V 50A 3-Pin(2+Tab) TO-263
Descriptions
Descriptions de Infineon IPB011N04NGATMA1 fournies par ses distributeurs.
Trans MOSFET N-CH 40V 180A 7-Pin(6+Tab) D2PAK T/R
250W 20V 4V 188nC@ 10V 1N 40V 1.1m¦¸@ 10V 180A 16nF@ 20V TO-263 , 10mm*9.25mm*4.4mm
180 A 40 V 0.0011 ohm N-CHANNEL Si POWER MOSFET
Power Field-Effect Transistor, 180A I(D), 40V, 0.0011ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
MOSFET N-Ch 40V 180A OptiMOS3 TO263-7
N-CH 40V 180A 2mOhm TO263-3 RoHSconf
OptiMOS™ 40V is a perfect choice for synchronous rectification in switched mode power supplies (SMPS) such as those found in servers and desktops. In addition these devices can be used for a broad range of industrial applications including motor control and fast switching DC-DC converter.