Infineon IPA093N06N3GXKSA1
Trans MOSFET N-CH 60V 43A 3-Pin TO-220 Tube
Obsolete
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPA093N06N3GXKSA1.
IHS
Datasheet9 pagesIl y a 9 ans
Upverter
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-0.46%
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date2010-05-10
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-09-30
LTD Date2025-03-31
Pièces détachées
Trans MOSFET N-CH 60V 50A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
60V, N-Ch, 9.1 mΩ max, Automotive MOSFET, TO-220, OptiMOS™-T2, PG-TO220-3, RoHS
60V, N-Ch, 8.2 mΩ max, Automotive MOSFET, TO-220, OptiMOS™-T2, PG-TO220-3, RoHS
STMicroelectronicsSTP55NF06FP
N-channel 60 V, 0.015 Ohm, 50 A STripFET(TM) II Power MOSFET in TO-220FP package
NXP SemiconductorsPSMN7R6-60XSQ
N-channel 60 V 7.8 mΩ standard level MOSFET in TO220F (SOT186A)
onsemiFDPF55N06
N-Channel Power MOSFET, UniFETTM, 60 V, 55 A, 22 mΩ, TO-220F
Descriptions
Descriptions de Infineon IPA093N06N3GXKSA1 fournies par ses distributeurs.
Power Field-Effect Transistor, 43A I(D), 60V, 0.0093ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Mosfet, N-Ch, 60V, 43A, To-220Fp; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:43A; Drain Source Voltage Vds:60V; On Resistance Rds(On):0.0078Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon IPA093N06N3GXKSA1
OptiMOS™ 60 V is a perfect choice for synchronous rectification in switched mode power supplies (SMPS) such as those found in servers and desktops and tablet charger.In addition these devices can be used for a broad range of industrial applications including motor control, solar micro inverter and fast switching DC-DC converter.