Infineon IGB30N60H3ATMA1
Trans IGBT Chip N-CH 600V 60A 187000mW 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IGB30N60H3ATMA1.
Upverter
Datasheet14 pagesIl y a 15 ans
IHS
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-1.68%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
EE Concierge
SymboleEmpreinte
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-08-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
STMicroelectronicsSTGB30H60DLFB
HB Series 600 V 60 A 260 W Surface Mount Trench Gate Field-Stop IGBT - D2PAK-3
STMicroelectronicsSTGB30H60DFB
Trench gate field-stop IGBT, HB series 600 V, 30 A high speed
STMicroelectronicsSTGB30V60DF
Trench gate field-stop IGBT, V series 600 V, 30 A very high speed
onsemiFGB30N6S2
Tube Surface Mount N-CHANNEL SINGLE IGBT Transistor 2.5V @ 15V 12A 45A 167W 6ns/40ns
InfineonAUIRGS30B60K
Trans IGBT Chip N-CH 600V 78A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK
Trans IGBT Chip N-CH 600V 78A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Descriptions
Descriptions de Infineon IGB30N60H3ATMA1 fournies par ses distributeurs.
Infineon IGB30N60H3ATMA1 IGBT, 60 A 600 V, 3-Pin PG-TO263-3, Through Hole
IGBT, 60 A, 1.95 V, 187 W, 600 V, TO-263 (D2PAK), 3 Pins
600 V HIGH SPEED IGBT IN TRENCH AND FIELDSTOP TECHNOLOGY Insulated Gate Bipolar Transistor, 60A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-263AB
High speed 600 V, 30 A single TRENCHSTOP™ IGBT3 in a TO263 D2Pak package provides the best compromise between switching and conduction losses. The key feature of this family is a MOSFET-like turn-off switching behavior, leading to low turn off losses.
IGBT, SINGLE, 600V, 60A, TO-263; DC Collector Current:60A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):1.95V; Power Dissipation Pd:187W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Transistor Case Style:TO-263; No. of Pins
Igbt, 600V, 60A, 175Deg C, 187W; Continuous Collector Current:60A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.95V; Power Dissipation:187W; Collector Emitter Voltage Max:600V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IGB30N60H3ATMA1