Infineon FS20R06W1E3BOMA1
EasyPACK™ 1B 600V sixpack IGBT module with Trench/Fieldstop IGBT3, Emitter Controlled 3 diode and NTC.
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon FS20R06W1E3BOMA1.
Infineon
Datasheet1 pageIl y a 14 ans
IHS
_legacy Avnet
Newark
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Screw
Screw
Case/Package
Module
Module
Collector Emitter Breakdown Voltage
600 V
600 V
600 V
Max Collector Current
35 A
35 A
35 A
Power Dissipation
135 W
135 W
135 W
Collector Emitter Saturation Voltage
2 V
2 V
2 V
Reverse Recovery Time
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginGermany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2007-06-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
Trans IGBT Module N-CH 600V 37A 115000mW 23-Pin EASY1B-1 Tray
InfineonBSM20GD60DLC
Trans IGBT Module N-CH 600V 20A nom 125W 17-Pin EconoPACK 2A 107.5x45.5mm
Trans IGBT Module N-CH 600V 70A 205W 21-Pin EASY1B-1 Tray
MicrochipAPTGT75A60T1G
APTGT600x Series 600 V 100 A Trench + Field Stop IGBT3 Power Module - SP1
MicrochipAPTGT20H60T1G
Pm-Igbt-Tfs-Sp1 Rohs Compliant: Yes |Microchip Technology APTGT20H60T1G
Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers 600V/50A
Descriptions
Descriptions de Infineon FS20R06W1E3BOMA1 fournies par ses distributeurs.
Insulated Gate Bipolar Transistor, 35A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel
135W 2V hex 600V 35A EASY-1B 62.8mm*33.8mm*12mm
IGBT MODULE 600V 35A 135W MODULE
IGBT, LOW POWER, 600V, 20A, EASYPACK; Module Configuration:Six; Transistor Polarity:N Channel; DC Collector Current:20A; Collector Emitter Voltage Vces:1.55V; Power Dissipation Pd:135W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Operating Temperature Range:-40°C to +150°C; Transistor Case Style:Module; No. of Pins:18; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Power Dissipation Max:135W