Honeywell ZX40E30A01
Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, Solder Terminal, Pin Plunger Actuator, Panel Mount
Production
Demande un échantillonFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Honeywell ZX40E30A01.
IHS
Datasheet9 pagesIl y a 10 ans
Honeywell
Newark
Electro Sonic
RS (Formerly Allied Electronics)
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-3.43%
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2010-07-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
HoneywellZX40E30C01
Switch Snap Action N.O./N.C. Spdt Straight Lever 3A 125Vac 0.49N Thru-Hole Pc Pins
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Hinge Lever PC Pins 3A 125VAC 30VDC 0.5N Thru-Hole
HoneywellZX40E30E01
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Simulated Roller Lever 3A 125VAC 0.54N Thru-Hole PC Pins
HoneywellZX40E50E01
Snap Acting/Limit Switch, Spdt, Momentary, Solder Terminal, Simulated Roller Lever Actuator,
Snap Acting/Limit Switch SPDT Momentary 0.1A
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Straight Lever PC Pins 3A 125VAC 30VDC 0.44N Thru-Hole
Descriptions
Descriptions de Honeywell ZX40E30A01 fournies par ses distributeurs.
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Pin Plunger PC Pins 3A 125VAC 1.47N Screw Mount/Through Hole
Switch; Pin Plunger; 5.3 Oz (Max.); 3 A; 125 VAC; Polybutylene Terephthalate
ON - (OFF),OFF - (ON) SPDT 0.5N 3000000Cycles 10000Cycles@ (CQC/cUL/ENEC/UL) 3A 12.8mm*6.5mm
Snap Action Basic Switch; Actuator Style:Pin Plunger; Operating Force Max:150gf; Switch Terminals:Through Hole; Circuitry:SPDT; Contact Current Max:3A; Current Rating:3A; Leaded Process Compatible:Yes; Mounting Type:PCB ;RoHS Compliant: Yes
MICRO SWITCH ZX Series Subminiature Basic Switch, SPDT, 125 Vac, 3 A, Pin Plunger Actuator, PCB Snap-in Termination MICRO SWITCH ZW Series subminiature basic switches are used for simple or precision ON/OFF application needs. These switches combine small size and light weight with ample electrical capacity, low cost and long life.