Broadcom HCPL-2630-500E
Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP SMD T/R
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Broadcom HCPL-2630-500E.
IHS
Datasheet30 pagesIl y a 9 ans
Newark
iiiC
Future Electronics
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-99.92%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
SnapEDA
Empreinte
3DTélécharger
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Case/Package
SMD/SMT
DIP
DIP
Number of Pins
8
Number of Channels
2
Isolation Voltage
3750 Vrms
3750 Vrms
Current Transfer Ratio
Rise Time
24 ns
24 ns
Fall Time
10 ns
10 ns
Output Voltage
7 V
5.5 V
5.5 V
Output Current
50 mA
50 mA
50 mA
Forward Voltage
1.5 V
1.5 V
1.5 V
Forward Current
15 mA
15 mA
15 mA
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginThailand
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.80.00
Introduction Date1993-06-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
Optocoupler Logic-Out DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP SMD T/R
VO2630 Series Dual Channel 7 V 5300 Vrms SMT High Speed Optocoupler - DIP-8
Diodes Inc.LTV-827S
LTV Series Dual Channel 35 V 5000 Vrms Transistor Output Optocoupler SMT - DIP-8
Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD T/R
Descriptions
Descriptions de Broadcom HCPL-2630-500E fournies par ses distributeurs.
Open Collector,Schottky Clamped DIP 9.65mm*6.35mm*4.2mm 50mA 3.75KV(RMS) 24ns 2 15mA 10ns 1.5V
High CMR, High Speed TTL Compatible Optocoupler Logic IC Output Optocoupler, 2-Channel, 2-Element, 3750V Isolation, 10MBps
Optocoupler, 2 Channel, 3.75 kV, 10 Mbaud, SMD, 8 Pins, HCPL-xxxx Series
Optocoupler; No. of Channels:2; Isolation Voltage:3750Vrms; Optocoupler Output Type:Logic Gate; Input Current Max:15mA; Output Voltage Max:5.5V; Package/Case:8-SOIC; Common Mode Ratio:10000; Common Mode Voltage Vcm:10V ;RoHS Compliant: Yes