Bourns 3296W-1-501
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 1/2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Bourns 3296W-1-501.
Newark
Datasheet3 pagesIl y a 6 ans
Datasheet2 pagesIl y a 10 ans
Datasheet2 pagesIl y a 12 ans
Electro Sonic
_legacy Avnet
iiiC
Jameco
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-20.30%
Stock
87,172
Authorized Distributors
6
Resistance
500 Ω
500 Ω
500 Ω
Mount
Panel, Through Hole
PCB, Panel, Through Hole
PCB, Panel, Through Hole
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.50
Introduction Date1997-09-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Pièces détachées
Cermet trimmer potentiometer, 25 turns, 500 Ω, 0.5 W, THT, on top, 3296Y-1-501LF
Trimmer, Cermet, 0.5W, 500ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 25 Turn(s)
Cermet trimmer potentiometer, 25 turns, 500 Ω, 0.5 W, THT, on top, 3299W-1-501LF
Multi-Turn Cermet Potentiometer 0.5kOhm linear 500mW ±10%
Trimmer, Cermet, 0.5W, 500ohm, 15.8V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 21 Turn(s)
TT Electronics68WR500LF
Trimmer, Cermet, 0.5W, 500ohm, 200V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 20 Turn(s), 3824
Descriptions
Descriptions de Bourns 3296W-1-501 fournies par ses distributeurs.
Multi-Turn Trimmer Potentiometers 3/8 500ohms Sealed Vertical Adjust
NON-RoHS, 3/8" Sq, Thru-Hole, TRIMMER, 500 ohms, Cermet, 25 Turns, Pwr-Rtg 0.5W | Bourns 3296W-1-501
±10% ±100ppm/℃ 500mW 500Ω Plugin Potentiometers, Variable Resistors ROHS
Trimpot Type:multi Turn; Element Material:cermet; Adjustment Type:top Adjust; Track Resistance:500Ohm; Potentiometer Mounting:through Hole; No. Of Turns:25Turns; Product Range:3296 Series; Power Rating:500Mw; Msl:- Rohs Compliant: No