Analog Devices LT1963AES8-3.3#PBF
63dB@(120Hz) 1.5A Fixed 3.3V Positive 20V SOIC-8 Linear Voltage Regulators (LDO) ROHS
Fiches techniques et documents
Upverter
Datasheet28 pagesIl y a 13 ans
element14 APAC
Component Distributors Inc.
Augswan
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-23.85%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
EE Concierge
SymboleEmpreinte
Ultra Librarian
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Min Input Voltage
2.1 V
1.9 V
1.9 V
Max Input Voltage
20 V
20 V
20 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
3.3 V
3.3 V
3.3 V
Output Current
1.5 A
1.5 A
1.5 A
Dropout Voltage
340 mV
340 mV
340 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
63 dB
Chaîne d'approvisionnement
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Pièces détachées
Texas InstrumentsLP38512MR-ADJ/NOPB
Adjustable Positive LDO Regulator, 0.5V Min, 5V Max, 0.3V Dropout, CMOS, PDSO8
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 8SOIC / 1.5A, Low Voltage, Low Quiescent Current LDO Regulator
MCP1727-ADJE/SN, LDOVOLTAGE REGULATOR, ADJUSTABLE 1.5A,0.8 TO 5V.5%,8-PIN SOIC
LDO Regulator Pos 5V 1.5A Automotive 8-Pin SOIC N Tube / IC REG LDO 5V 1.5A 8SOIC
IC CONV DDR DDR2 DDR3 / DDR Memory Termination Regulator 2.2V to 5.5V 8-Pin SOIC N EP T/R
Texas InstrumentsLP2996MRX/NOPB
DDR/DDR2 Termination Regulator 1.5A 2.2V to 5.5V 8-Pin SOIC PowerPAD T/R
Descriptions
Descriptions de Analog Devices LT1963AES8-3.3#PBF fournies par ses distributeurs.
LT1963A Series - 1.5A, Low Noise, Fast Transient Response LDO Regulators
Low Dropout Regulator 3.3 Volt 1.5A 8-Pin SOIC N
LDO Regulator Pos 3.3V 1.5A Automotive 8-Pin SOIC N Tube
Fixed Positive LDO Regulator, 2.5V, 0.55V Dropout, BIPolar, PDSO8
Analog Devices LDO, 3.3 V, 1.5A, , SOIC, , 8
V REG LDO +3.3V, SMD, SOIC8, 1963
LDO Voltage Regulators 3.3V Fast Transient 1.5A LDO
Lead Free Positive Fixed PRODUCTION (Last Updated: 2weeks ago) Linear Voltage Regulator IC 63dB 125C 1.5A 1.498mm
SOIC8 3.3V FAST TRANS 1.5A LDO
IC, LDO VOLT REG, 3.3V, 1.5A, 8-SOIC; Pr; Primary Input Voltage:20V; Output Voltage Fixed:3.3V; Dropout Voltage Vdo:340mV; No. of Pins:8; Output Current:1.5A; Voltage Regulator Case Style:SOIC; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Base Number:1963; Input Voltage Max:20V; Input Voltage Min:-20V; No. of Outputs:1; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-40°C; Output Current Max:1.5A; Output Voltage:3.3V; Output Voltage Max:3.3V; Package / Case:SOIC; Supply Voltage Max:20V; Supply Voltage Min:4.3V; Termination Type:SMD; Voltage Regulator Type:Fast, Low Noise, LDO