Analog Devices AD5241BRU100
Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Single 14-Pin TSSOP
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Analog Devices AD5241BRU100.
HQonline
Datasheet20 pagesIl y a 16 ans
Analog Devices
SHENGYU ELECTRONICS
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Stock
92,803
Authorized Distributors
1
Case/Package
TSSOP
TSSOP
Number of Pins
14
Resistance
100 kΩ
100 kΩ
100 kΩ
Tolerance
30 %
30 %
30 %
Temperature Coefficient
30 ppm/°C
30 ppm/°C
30 ppm/°C
Interface
2-Wire, I2C, Serial
Min Supply Voltage
2.7 V
2.3 V
2.3 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Pièces détachées
Analog DevicesMAX5387NAUD+
Dual, 256-Tap, Volatile, Low-Voltage Linear Taper Digital Potentiometer
Analog DevicesMAX5389NAUD+
MAX5389 Up/Down (U/D CS) e3 Potentiometer digital potentiometer 0.075kHz 3/5V 100kOhm 950mum
Analog DevicesMAX5389NAUD+T
MicrochipMCP42100-I/ST
Digital Pot; 256 steps; SPI; 100kohms; dual channel14 TSSOP 4.4mm TUBE
Analog DevicesAD5207BRU100-REEL7
Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Dual 14-Pin TSSOP T/R
Analog DevicesAD5207BRUZ100-R7
Digital Potentiometer 100kOhm 256POS Volatile Linear Automotive 14-Pin TSSOP T/R
Descriptions
Descriptions de Analog Devices AD5241BRU100 fournies par ses distributeurs.
100K DIGITAL POTENTIOMETER 2-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE 256 POSITIONS PDSO14
The AD5241 and AD5242 provide a single-/dual-channel, 256-position, digitally controlled variable resistor (VR) device. These devices perform the same electronic adjustment function as a potentiometer, trimmer or variable resistor. Operating from single (+2.7 V to +5.5 V) or dual supplies (±2.7 V), these parts are ideal for applications in Communications, Multi-Media, Video and Audio equipment. Stable 30 ppm/°C, low noise settings result from internal SiCr thin film resistor technology used for the resistor segments. Internal power ON reset to midscale position speeds up initial circuit adjustment. Two programmable logic outputs are available to drive digital loads, gates, LED drivers, analog switches, etc. to save micro-controller pin usage. Additional package address decode pins allow multiple packages to share the same 2-wire I2C bus. Devices are available in the 1.1 mm thin TSSOP 14- and 16-lead packages.