Analog Devices AD5241BRU10
Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Single 14-Pin TSSOP
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Analog Devices AD5241BRU10.
Analog Devices
Datasheet20 pagesIl y a 16 ans
Datasheet16 pagesIl y a 23 ans
Augswan
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
1
Case/Package
TSSOP
TSSOP
Number of Pins
14
Resistance
10 kΩ
10 kΩ
10 kΩ
Number of Taps
256
Tolerance
30 %
30 %
30 %
Temperature Coefficient
30 ppm/°C
30 ppm/°C
30 ppm/°C
Memory Type
Volatile
Volatile
Interface
2-Wire, I2C, Serial
I2C
I2C
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Pièces détachées
Analog DevicesMAX5387LAUD+T
Dual, 256-Tap, Volatile, Low-Voltage Linear Taper Digital Potentiometer
Analog DevicesMAX5389LAUD+T
Analog DevicesAD5207BRUZ10
Digital Potentiometer 10kOhm 256POS Volatile Linear 14-Pin TSSOP Tube
Analog DevicesMAX5393LAUD+
MAX5393 Series Dual 256 Step SPI 10 kOhm Digital POT - TSSOP-14
Analog DevicesAD5207BRUZ10-RL7
Digital Potentiometer 256POS 10kOhm Dual Automotive 14-Pin TSSOP T/R
Analog DevicesAD5252BRUZ10
Digital Potentiometer 10kOhm 256POS Non-Volatile Linear 14-Pin TSSOP Tube
Descriptions
Descriptions de Analog Devices AD5241BRU10 fournies par ses distributeurs.
I2C-COMPATIBLE 256-POSITION DIGITAL POTENTIOMETER Digital Potentiometer, 1 Func, 10000ohm, 2-wire Serial Control Interface, 256 Positions, CMOS, PDSO14
IT CAN ALSO OPERATE FROM A 3V NOM SINGLE SUPPLY OR +/-2.3V TO +/-2.7V DUAL SUPPLY Selectable Address I2C e0 digital potentiometer 0.65kHz -2.5V 10kOhm 5mm
The AD5241 and AD5242 provide a single-/dual-channel, 256-position, digitally controlled variable resistor (VR) device. These devices perform the same electronic adjustment function as a potentiometer, trimmer or variable resistor. Operating from single (+2.7 V to +5.5 V) or dual supplies (±2.7 V), these parts are ideal for applications in Communications, Multi-Media, Video and Audio equipment. Stable 30 ppm/°C, low noise settings result from internal SiCr thin film resistor technology used for the resistor segments. Internal power ON reset to midscale position speeds up initial circuit adjustment. Two programmable logic outputs are available to drive digital loads, gates, LED drivers, analog switches, etc. to save micro-controller pin usage. Additional package address decode pins allow multiple packages to share the same 2-wire I2C bus. Devices are available in the 1.1 mm thin TSSOP 14- and 16-lead packages.