Texas Instruments LM4041D12ILP
1.2-V precision micropower shunt voltage reference with 1% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Production
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Texas Instruments LM4041D12ILP.
Texas Instruments
Technical Drawing4 páginasHace 1 años
Technical Drawing3 páginasHace 12 años
Datasheet2 páginasHace 19 años
Mouser
Newark
SHENGYU ELECTRONICS
element14
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
+0.00%
SímboloFootprint
SnapEDA
Footprint
Authorized Distributors
4
Max Output Current
12 mA
12 mA
12 mA
Min Input Voltage
10 V
Max Output Voltage
1.225 V
1.225 V
1.225 V
Tolerance
1 %
0.5 %
0.5 %
75 µA
Cadena de suministros
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Recursos de ingeniería
Ver Kits de evaluación y Diseños de referencia para Texas Instruments LM4041D12ILP.
Componentes relacionados
Texas InstrumentsLM4041DILPR
Adjustable, precision micropower shunt voltage reference with 1% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Texas InstrumentsLM4041DILP
Texas InstrumentsLM4040D20ILPR
Fixed voltage, 45-µA, precision micropower shunt voltage reference 3-TO-92 -40 to 85
Descripciones
Descripciones de Texas Instruments LM4041D12ILP suministradas por sus distribuidores.
150ppm/¡æ Fixed 12mA 20¦ÌVrms 1.225V 1.225V 80¦ÌA ¡À1% TO-92-3 4.83mm*3.43mm*3.68mm
V-Ref Precision 1.225V 25mA Automotive 3-Pin TO-92 Bulk
Shunt Voltage Reference; Topology:Shunt; Reference Voltage:1.2V; Reference Volt Tolerance ± mV:12mV; Temperature Coefficient:150 ppm; Voltage Reference Case Style:TO-92; No. of Pins:3; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C