Infineon IGP20N60H3XKSA1
Trans IGBT Chip N-CH 600V 40A 170000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Obsolete
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Infineon IGP20N60H3XKSA1.
Upverter
Datasheet14 páginasHace 15 años
IHS
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
+73.45%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
Component Search Engine
SímboloFootprint
3DDescargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Cadena de suministros
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-02-10
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-03-15
LTD Date2026-09-15
Componentes relacionados
STMicroelectronicsSTGP20V60F
V Series 600 V 20 A Flange Mount Trench Gate Field-Stop IGBT - TO-220
600 V IGBT with anti-parallel diode in TO220 package, PG-TO220-3, RoHS
Trans IGBT Chip N-CH 600V 26A 130mW Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Trans IGBT Chip N-CH 600V 30A 178000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube / IGBT 600V 30A 178W TO220-3
onsemiFGP20N6S2
Insulated Gate Bipolar Transistor, 28A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-220AB
Descripciones
Descripciones de Infineon IGP20N60H3XKSA1 suministradas por sus distribuidores.
Infineon IGP20N60H3XKSA1 IGBT, 40 A 600 V, 3-Pin PG-TO220-3, Through Hole
Insulated Gate Bipolar Transistor, 40A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-220AB
High speed 600 V, 20 A single TRENCHSTOP™ IGBT3 in a TO220 package provides the best compromise between switching and conduction losses. The key feature of this family is a MOSFET-like turn-off switching behavior, leading to low turn off losses.
IGBT,600V,20A,TO220; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:20A; Collector Emitter Voltage Vces:2.4V; Power Dissipation Pd:170W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:175°C; Transistor Case Style:TO-220; No. of Pins:3; Operating Temperature Range:-40°C to +175°C; Power Dissipation Max:170W