Analog Devices AD5161BRM10
Digital Potentiometer 256POS 10kOhm Single Automotive 10-Pin MSOP Tube
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Analog Devices AD5161BRM10.
Analog Devices
Datasheet20 páginasHace 13 años
Jameco
SHENGYU ELECTRONICS
DigiKey
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
+0.00%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
SnapEDA
Footprint
Descargar
Ultra Librarian
SímboloFootprint
Descargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Componentes alternativos
Price @ 1000
Stock
59,284
Authorized Distributors
1
Case/Package
MSOP
MSOP
Number of Pins
10
Resistance
10 kΩ
10 kΩ
10 kΩ
Number of Taps
256
Tolerance
30 %
30 %
30 %
Temperature Coefficient
35 ppm/°C
45 ppm/°C
45 ppm/°C
Memory Type
Volatile
Volatile
Interface
2-Wire, I2C, SPI, Serial
I2C, SPI
I2C, SPI
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Componentes relacionados
Analog DevicesAD5248BRMZ10
Digital Potentiometer 10kOhm 256POS Volatile Automotive 10-Pin MSOP Tube
Analog DevicesAD5243BRMZ10
IT ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY AD5243 Tin I2C digital potentiometer 4.8MHz 5.5V 10000Ohm 850mum
Dual, 256-Position, SPI Digital Potentiometer | IC DGTL POT 10KOHM 256TAP 10MSOP
Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Single 8-Pin MSOP T/R
Digital Potentiometer 10kOhm 256POS Non-Volatile Linear 8-Pin MSOP Tube
Digital Potentiometer 10kOhm 256POS Volatile Linear Automotive 10-Pin MSOP Tube
Descripciones
Descripciones de Analog Devices AD5161BRM10 suministradas por sus distribuidores.
IC DGTL POT 10KOHM 256TAP 10MSOP / Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C, SPI Interface 10-MSOP
IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY; 2-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE IS ALSO POSSIBLE Cascade Pin Selectable Address I2C SPI e0 digital potentiometer 0.6kHz 3V 10kOhm 3mm
The AD5161 provides a compact 3 mm × 4.9 mm packaged solution for 256-position adjustment applications. These devices perform the same electronic adjustment function as mechanical potentiometers or variable resistors, with enhanced resolution, solid-state reliability, and superior low temperature coefficient performance. The wiper settings are controllable through a pin selectable SPI or I2C compatible digital interface, which can also be used to read back the wiper register content. When the SPI mode is used, the device can be daisy-chained (SDO to SDI), allowing several parts to share the same control lines. In the I2C mode, address pin AD0 can be used to place up to two devices on the same bus. In this same mode, command bits are available to reset the wiper position to midscale or to shut down the device into a state of zero power consumption. Operating from a 2.7 V to 5.5 V power supply and consuming less than 5 μA allows for usage in portable battery-operated applications. Applications Mechanical potentiometer replacement in new designs Transducer adjustment of pressure, temperature, position, chemical, and optical sensors RF amplifier biasing Gain control and offset adjustment