Yageo Group RC0402FR-0710ML
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 10MΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Yageo Group RC0402FR-0710ML herunter.
IHS
Datasheet11 SeitenVor 2 Jahren
element14 APAC
Future Electronics
Newark
TME
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
+5.86%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
Component Search Engine
SymbolFußabdruck
3DHerunterladen
EE Concierge
SymbolFußabdruck
SnapEDA
Herunterladen
Ultra Librarian
Herunterladen
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Alternative Teile
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
10 MΩ
10 MΩ
10 MΩ
Case/Package
0402
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
62.5 mW
63 mW
63 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Lieferkette
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Verwandte Teile
Yageo GroupAC0402FR-0710ML
Res Thick Film 0402 10M Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0402JR-0710ML
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±5% 10MΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC0402JR-0710ML
Res Thick Film 0402 10M Ohm 5% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0402JR-1310ML
Res Thick Film 0402 10M Ohm 5% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC0402JR-079M1L
Res Thick Film 0402 9.1M Ohm 5% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0402 10M Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Beschreibungen
Beschreibungen von Yageo Group RC0402FR-0710ML, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Res General Purpose Thick Film 0402 10M Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
Avnet Japan
RC FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 10MOhm 0.063W 1/16W
Thick Film Resistors – SMD; YAGEO; RC0402FR-0710ML; 10 MOhm; 0402; 1 %; Thick Film
RES THICK FILM 10M OHM 1/16W 1% 0402 SMD
GENERAL PURPOSE CHIP RESISTOR Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 10000000ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
RC Series 0402 0.063 W 10 MOhm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Resistor, THICK FILM, 10M, 1%, 0.0625W, 0402;; 0402; Resistance:10Mohm; Product Range:RC Series; Voltage
Thick Film Resistors - SMD 10 MOhms 62.5mW 0402 1%
RES, THICK FILM, 10M, 1%, 0.0625W, 0402; Resistance: 10Mohm; Resistance Tolerance: ± 1%; Power Rating: 62.5mW; Resistor Case / Package: 0402 ^1005 Metric]; Resistor Technology: Thick Film; Resistor Type: Ge 67R9885
RESISTOR, 0402 0.063W 1% 10M; Resistance:10Mohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:0.063W; Voltage Rating:50V; Series:RC32H; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Type:Thick Film; Resistor Case Style:0402; Case ;RoHS Compliant: Yes
Resistor Type = Thick Film / Resistance MOhm = 10 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 63 / Body Length mm = 1 / Voltage Rating - DC V = 50 / Temperature Coefficient = ±100 ppm/C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.4 / Body Width mm = 0.5 / Mounting Type = SMD / Resistor Case Style = 0402