Vishay CRCW040240R2FKTD
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.063W, 40.2ohm, 50V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Vishay CRCW040240R2FKTD herunter.
IHS
Datasheet10 SeitenVor 3 Jahren
Datasheet8 SeitenVor 15 Jahren
Newark
Future Electronics
Arrow Electronics
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-19.76%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
Ultra Librarian
SymbolFußabdruck
Herunterladen
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Alternative Teile
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
40.2 Ω
40.2 Ω
40.2 Ω
Case/Package
0402
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
63 mW
63 mW
63 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Lieferkette
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Verwandte Teile
Yageo GroupRC0402FR-0740R2L
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 40.2Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 0402 40.2 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res General Purpose Thick Film 0402 40.2 Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Res Thick Film 0402 37.4 Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±1% ±100ppm/℃ 39.2Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0402FR-0739RL
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 39Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Beschreibungen
Beschreibungen von Vishay CRCW040240R2FKTD, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
CRCW Series 0402 0.063 W 40.2 Ohm ±1% ±100 ppm/K SMT Thick Film Chip Resistor
CRCW 0402 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 40.2Ohms 0.063W 1/16W
SMD Chip Resistor, Thick Film, General Purpose
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/16W 0402
Thick Film Chip Resistor; Resistance:40.2ohm; Resistance Tolerance:+/- 1 %; Series:CRCW; Power Rating:0.063W; Temperature Coefficient:+/-100 ppm; Package/Case:0402; Leaded Process Compatible:No; Mounting Type:Surface Mount RoHS Compliant: No