Vishay 248BBHS0XB25102MA
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 1000ohm, 22.4V, 20% +/-Tol, 500ppm/Cel, 1 Turn(s)
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Vishay 248BBHS0XB25102MA herunter.
Vishay
Datasheet5 SeitenVor 1 Jahre
IHS
Newark
element14 APAC
Farnell
Lieferkette
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2013-02-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Verwandte Teile
Potentiometer, Conductive Plastic, 1W, 1000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 1 Turn(s)
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 1000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 6350
Res Conductive Plastic POT 1K Ohm 20% 1/20W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm Pin Panel Mount/Through Hole
TT Electronics91AR1KLF
Trimmer, Cermet, 0.5W, 1000ohm, 250V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
Beschreibungen
Beschreibungen von Vishay 248BBHS0XB25102MA, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Single Turn Trimmers/Potentiometers 1/2 SQ 1/8 S 1Kohms Conductive Plastic
Res Conductive Plastic POT 1K Ohm 20% 1/2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.18mm Pin Panel Mount/Through Hole Bulk
248 B BH S 0 X BO50 1K 20% A e3
248-8 conductive plastic pot,1K lin 12mm
RS APAC
POTENTIOMETER, 1K; Track Resistance:1kohm; Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 20%; Series:248; Power Rating:500mW; Adjustment Type:Shaft; Resistor Element Material:Variable Rotary Conductive Plastic; Dielectric ;RoHS Compliant: Yes
POTENTIOMETER, 1K; Track Resistance:1kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Shaft Diameter:3.18mm; Shaft Length - Metric:19.1mm; Resistance Tolerance:± 20%; Power Rating:500mW; Potentiometer Mounting:PCB; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Side; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); Dielectric Strength VAC:750V; Electrical Angular Rotation Tolerance +:5°; Electrical Angular Rotation Tolerance -:5°; End Resistance:2ohm; External Depth:7.6mm; External Length / Height:12.7mm; External Width:12.7mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Insulation Resistance:1000Mohm; Mechanical Angular Rotation Tolerance +:5°; Mechanical Angular Rotation Tolerance -:5°; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Proof Voltage:750V; Resistance:1kohm; Resistor Element Material:Variable Rotary Conductive Plastic; Rotation Electrical Angle:265°; Rotation Mechanical Angle:295°; Series:248; Temperature Coeff. +:1000ppm/°C; Temperature Coeff. -:1000ppm/°C