United Chemi-Con ELXZ160ELL331MH12D
Cap Aluminum Lytic 330uF 16V 20% (8 X 12mm) Radial 3.5mm 555mA 3000h 105°C Bulk
Obsolete
HerstellerseiteDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für United Chemi-Con ELXZ160ELL331MH12D herunter.
IHS
Datasheet3 SeitenVor 4 Jahren
Datasheet3 SeitenVor 11 Jahren
United Chemi-Con
Future Electronics
element14 APAC
Electro Sonic
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-1.50%
Alternative Teile
Price @ 1000
Stock
9,662
Authorized Distributors
1
Capacitance
330 µF
330 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
240 mΩ
Life (Hours)
3000 hours
4000 hours
Ripple Current
555 mA
360.75 mA
Height - Seated (Max)
11.9888 mm
13.0048 mm
Lieferkette
Country of OriginIndonesia, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-03-31
LTD Date2025-03-31
Verwandte Teile
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPW 16V 330muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
United Chemi-ConELXY160ELL331MH15D
Cap Aluminum Lytic 330uF 16V 20%( 8 X 15mm) Radial 3.5mm 555mA 3000h 105C Automotive Bulk
KYOCERA AVXUPA1C331MPD1TD
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF
PanasonicEEUFM1C331
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FM 16V 330muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
PanasonicEEUFC1C331
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FC 16V 330muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
PanasonicEEU-FC1C331B
Beschreibungen
LXZ Series 330 uF 16 V Ø8x12mm LS=3.5mm Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
330uF 16V ±20% 555mA@100kHz Plugin,D8xL12mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 330UF, 16V
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 330UF, 16V; Capacitance:330µF; Voltage(DC):16V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:PC Pin; Lifetime @ Temperature:3000 hours @ 105°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:3.5mm; Product Length:-RoHS Compliant: Yes
CAPACITOR ALUM ELEC, 330UF, 16V; Product Range:UNITED CHEMI-CON - LXZ Series; Capacitance:330µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:16V; Diameter:8mm; ESR:-; Height:12mm; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lead Spacing:3.5mm