Texas Instruments LM4041D12ILP
1.2-V precision micropower shunt voltage reference with 1% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Texas Instruments LM4041D12ILP herunter.
Texas Instruments
Technical Drawing4 SeitenVor 1 Jahre
Technical Drawing3 SeitenVor 12 Jahren
Datasheet2 SeitenVor 19 Jahren
Mouser
Newark
SHENGYU ELECTRONICS
element14
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
+0.00%
SymbolFußabdruck
SnapEDA
Fußabdruck
Authorized Distributors
4
Max Output Current
12 mA
12 mA
12 mA
Min Input Voltage
10 V
Max Output Voltage
1.225 V
1.225 V
1.225 V
Tolerance
1 %
0.5 %
0.5 %
75 µA
Lieferkette
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Technische Ressourcen
Evaluierungskits und Referenzdesigns für Texas Instruments LM4041D12ILP anzeigen.
Verwandte Teile
Texas InstrumentsLM4041DILPR
Adjustable, precision micropower shunt voltage reference with 1% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Texas InstrumentsLM4041DILP
Texas InstrumentsLM4040D20ILPR
Fixed voltage, 45-µA, precision micropower shunt voltage reference 3-TO-92 -40 to 85
Beschreibungen
Beschreibungen von Texas Instruments LM4041D12ILP, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
150ppm/¡æ Fixed 12mA 20¦ÌVrms 1.225V 1.225V 80¦ÌA ¡À1% TO-92-3 4.83mm*3.43mm*3.68mm
V-Ref Precision 1.225V 25mA Automotive 3-Pin TO-92 Bulk
Shunt Voltage Reference; Topology:Shunt; Reference Voltage:1.2V; Reference Volt Tolerance ± mV:12mV; Temperature Coefficient:150 ppm; Voltage Reference Case Style:TO-92; No. of Pins:3; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C