Texas Instruments LM4041C12ILPR
1.2-V precision micropower shunt voltage reference with 0.5% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Texas Instruments LM4041C12ILPR herunter.
Texas Instruments
Technical Drawing4 SeitenVor 1 Jahre
Technical Drawing3 SeitenVor 12 Jahren
Datasheet2 SeitenVor 19 Jahren
Mouser
SHENGYU ELECTRONICS
Arrow Electronics
element14
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-4.33%
SymbolFußabdruck
SnapEDA
Fußabdruck
Authorized Distributors
5
Max Output Current
12 mA
12 mA
12 mA
Min Input Voltage
10 V
10 V
Max Input Voltage
Min Output Voltage
1.225 V
1.225 V
Max Output Voltage
1.225 V
1.225 V
1.225 V
Tolerance
0.5 %
0.5 %
0.5 %
Temperature Coefficient
15 ppm/°C
15 ppm/°C
Cathode Current
75 µA
80 µA
80 µA
Lieferkette
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Technische Ressourcen
Verwandte Teile
Texas InstrumentsLM4041CILP
Adjustable, precision micropower shunt voltage reference with 0.5% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Texas InstrumentsLM4041CILPE3
Texas InstrumentsLM4041CIZ-ADJ/NOPB
Fixed & adjustable, 45-µA, precision micropower shunt voltage reference 3-TO-92 -40 to 85
Beschreibungen
Beschreibungen von Texas Instruments LM4041C12ILPR, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
100ppm/¡æ Fixed 12mA 20¦ÌVrms 1.225V 1.225V 80¦ÌA ¡À0.5% TO-92-3 , 4.83mm*3.43mm*3.68mm
V-Ref Precision 1.225V 25mA Automotive 3-Pin TO-92 T/R
EAR99 LM4041 Tape & Box (TB) ACTIVE (Last Updated: 2days ago) voltage reference device 80muA 1.225V 20muVrms -40C~85C TA