TDK B59990C120A70
B59990 Series 55 Ohm 50 mA ±25 % PTC Thermistor for Overcurrent Protection
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für TDK B59990C120A70 herunter.
IHS
Datasheet15 SeitenVor 11 Jahren
Newark
Future Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Arrow Electronics
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-1.69%
Lieferkette
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date1999-03-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Verwandte Teile
B59990 Series 55 Ohm 30 mA ±25 % PTC Thermistor for Overcurrent Protection
VishaySL1560002
NTC Thermistor, 50J, 60ohm, Through Hole Mount
VishaySL1050002
NTC Thermistor, 50ohm, Through Hole Mount
NTC Thermistor, 8J, 50ohm, Through Hole Mount
Beschreibungen
Beschreibungen von TDK B59990C120A70, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Epcos 55Ohms Protection PTC Thermistor, 4 (Dia.) x 3.5mm
Thermistor PTC 55Ohm 25% 2-Pin Radial Cardboard Strip
Thermistor Resistance technical notation: 55R Temperature range: -40 ... 125 °C IEC-climate category: 40/125/56 Pitch: 5 mm Disc diameter max.: 4 mm Disc thickness: 3.5 mm Overall height: 7.5 mm Rated current: 50 mA Reference temperature: 120 °C Resistance @ reference temperature: 55 Ohm Switched current: 0.1 A
Resistance (25°C):55Ohm; Product Range:B59990 Series; Operating Voltage Max:80V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Thermistor Type:Disc, Radial Leaded; Holding Current Max:50Ma; Trip Current:100Ma Rohs Compliant: Yes |EPCOS (TDK) B59990C120A70.
  • B59990-C120-A70
  • B59990C 120A 70