Silicon Lab CP2102N-A02-GQFN28
IC Usb to Uart Bridge QFN28 / Usb Bridge, Usb to Uart Usb 2.0 Uart Interface 28-QFN (5X5)
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Silicon Lab CP2102N-A02-GQFN28 herunter.
Augswan
Datasheet47 SeitenVor 7 Jahren
IHS
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-13.78%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
Component Search Engine
SymbolFußabdruck
3DHerunterladen
EE Concierge
SymbolFußabdruck
SnapEDA
3DHerunterladen
Ultra Librarian
Herunterladen
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Alternative Teile
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
Mount
Number of Pins
Max Input Voltage
Min Input Voltage
Max Operating Temperature
85 °C
85 °C
Min Operating Temperature
-40 °C
-40 °C
Interface
UART
UART
Data Rate
1.5 Mbps
1.5 Mbps
Number of Ports
1
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
Min Supply Voltage
3 V
3 V
Lieferkette
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.30
Introduction Date2019-03-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusFULL PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago)
Beschreibungen
Beschreibungen von Silicon Lab CP2102N-A02-GQFN28, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
28-WFQFN Exposed Pad S-XQCC-N28 UART USB 2.0 interface controller 3V~3.6V 5mm 9.5mA 1.5MBps
Full Speed USB to UART Bridge USB 2.0 3.3V Tube Automotive Medical 28-Pin QFN EP
INTERFACE BRIDGE, USB TO UART, QFN-28; Bridge Type:USB to UART; Supply Voltage Min:3V; Supply Voltage Max:3.6V; IC Case / Package:QFN; No. of Pins:28Pins; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C RoHS Compliant: Yes