NXP Semiconductors MPC860TVR80D4
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32-Bit 0.32um 80MHz 357-Pin BGA Tray
Obsolete
HerstellerseiteDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für NXP Semiconductors MPC860TVR80D4 herunter.
IHS
Datasheet77 SeitenVor 21 Jahren
NXP Semiconductors
Newark
Augswan
Freescale Semiconductor
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
+0.00%
Alternative Teile
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
2
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
357
Core Architecture
PowerPC
PowerPC
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
50 MHz
50 MHz
50 MHz
Interface
Min Supply Voltage
3.135 V
3.135 V
3.135 V
Max Supply Voltage
3.465 V
3.465 V
3.465 V
Lieferkette
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2004-09-19
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-12-01
LTD Date2023-12-01
Verwandte Teile
NXP SemiconductorsMPC855TVR80D4
NXP SemiconductorsMPC860DEVR80D4
NXP SemiconductorsMPC860DTZQ80D4
Beschreibungen
RISC Microprocessor, 32-Bit, 80MHz, CMOS, PBGA357
IC, 32-BIT MPU, 80MHZ, BGA-357; Series:PowerQUICC I; Core Size:32 bit; Program Memory Size:8KB; CPU Speed:80MHz; Digital IC Case Style:BGA; No. of Pins:357; Supply Voltage Range:2V to 3.6V; Operating Temperature Range:0°C to +95°C ;RoHS Compliant: Yes