NXP Semiconductors MCF5274CVM166
MPU ColdFire MCF5xxx Processor RISC 32-Bit 166MHz 2.5V/3.3V 256-Pin MAP-BGA Tray
NRND
HerstellerseiteDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für NXP Semiconductors MCF5274CVM166 herunter.
IHS
Datasheet44 SeitenVor 0 Jahren
Datasheet44 SeitenVor 0 Jahren
element14 APAC
Mouser
iiiC
Freescale Semiconductor
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-4.93%
Alternative Teile
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
5
Case/Package
BGA
MAPBGA
MAPBGA
Number of Pins
256
Core Architecture
Coldfire
Coldfire
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
83 MHz
83 MHz
83 MHz
Number of I/Os
69
Interface
EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Memory Type
ROMless
ROMless
Memory Size
Min Supply Voltage
1.4 V
1.4 V
1.4 V
Max Supply Voltage
1.6 V
1.6 V
1.6 V
Peripherals
DMA, WDT
DMA, WDT
Lieferkette
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2004-04-23
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Verwandte Teile
NXP SemiconductorsMCF53281CVM240
MCF532x Series 240MHz 32KB RAM ColdFire ® 32-Bit Microcontroller - MAPBGA-256
NXP SemiconductorsMCF53721CVM240
MPU ColdFire MCF5xxx Processor RISC 32bit 240MHz 196-Pin MAP-BGA Tray
NXP SemiconductorsMCF53016CMJ240J
Microprocessor, 32-Bit, 240MHz, CMOS, PBGA256
Beschreibungen
Microprocessor, ColdFire V2 MPU Series, 166 MHz, 32bit, 3 V to 3.6 V, BGA-256
166MHz ROM 1 1.4V 1.6V 166MHz 16KB 3.3V EBI,EMI,Ethernet,I2C,SPI,UART,USART,USB 2Mbps 32bit Coldfire V2 BGA 17mm*17mm*1.16mm
Microprocessor IC; No. of Bits:16; Interface:I2C,SPI,USB,UART; No. of I/O Pins:69; Supply Voltage Max:3.3V; Package/Case:256-MAPBGA; No. of Pins:256; Clock Speed:166MHz; Internal RAM Size:64bit; Leaded Process Compatible:Yes ;RoHS Compliant: Yes
IC, 32BIT MICROPROCESSOR; Series:ColdFire V2 MPU; Core Size:32bit; Digital IC Case Style:BGA; No. of Pins:256; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Cache on Chip L1/L2 Memory:32KB; Frequency Typ:166MHz; Interface Type:IC2, SPI, UART, USB; No. of Bits:32; No. of I/O's:69; Package / Case:PBGA; Supply Voltage Max:3.6V; Supply Voltage Min:3V; Termination Type:SMD