NXP Semiconductors MCF5271CVM100
MPU MCF52xx RISC 32-Bit 130nm 100MHz 196-Pin MAP-BGA Tray
NRND
HerstellerseiteDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für NXP Semiconductors MCF5271CVM100 herunter.
IHS
Datasheet42 SeitenVor 19 Jahren
NXP Semiconductors SCT
Factory Futures
Freescale Semiconductor
iiiC
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-9.45%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
Ultra Librarian
SymbolFußabdruck
Herunterladen
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Alternative Teile
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
MAPBGA
MAPBGA
Number of Pins
196
Core Architecture
Coldfire
Coldfire
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
75 MHz
75 MHz
75 MHz
Number of I/Os
61
Interface
EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
Memory Type
ROMless
ROMless
Memory Size
8 kB
8 kB
Min Supply Voltage
1.4 V
1.4 V
1.4 V
Max Supply Voltage
1.6 V
1.6 V
1.6 V
Peripherals
DMA, WDT
DMA, WDT
Lieferkette
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) Code5A002.A
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2005-08-01
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Verwandte Teile
NXP SemiconductorsMCF5270VM100
MCF527x Series 64 KB RAM 100 MHz ColdFire 32-Bit Microcontroller - MAPBGA-196
NXP SemiconductorsMCF5232CVM100
Coldfire V2 MCF523x Microcontroller IC 32-Bit 100MHzROMless 196-MAPBGA (15x15)
NXP SemiconductorsMCF5208CVM166
MPU ColdFire MCF5xxx Processor RISC 32bit 166.67MHz Automotive 196-Pin MAP-BGA Tray
Beschreibungen
1 100MHz ROM 1 1.4V 3.6V 100MHz 8KB 3.3V EBI,EMI,Ethernet,I2C,SPI,UART,USART 2Mbps 32bit Coldfire V2 MAPBGA-196 15mm*15mm*1.16mm
Microprocessor; No. of Bits:32; Interface:I2C, SPI, UART; No. of I/O Pins:61; Supply Voltage Max:1.6V; Termination Type:SMD; Package/Case:196-MAPBGA; No. of Pins:196; Clock Speed:100MHz; Internal RAM Size:64bit ;RoHS Compliant: Yes
MPU,32BIT,COLDFIRE V2,196BGA; SVHC:Cobalt dichloride; Series:MCF52; No. of Bits:32; Typ Frequency:100MHz; Cache on Chip L1/L2 Memory:16KB; Interface Type:IC2, SPI, UART, USB; No of I/O Lines:61; Voltage, Supply Min:3V; Voltage, Supply Max:1.6V; Termination Type:SMD; Case Style:BGA; No. of Pins:196; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Temp, Op. Max:85°C; Temp, Op. Min:-40°C; Base Number:5271; Clock Frequency:100MHz; RAM Size:64KB; Timers, No. of:4