NXP Semiconductors MC9S08AW16CFUE
8 Bit MCU, S08 Family S08AW Series Microcontrollers, HCS08, 40 MHz, 16 KB, 64 Pins, QFP
NRND
HerstellerseiteDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für NXP Semiconductors MC9S08AW16CFUE herunter.
Augswan
Datasheet326 SeitenVor 11 Jahren
IHS
element14 APAC
Future Electronics
Freescale Semiconductor
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
+0.00%
Alternative Teile
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
QFP
QFP
Number of Pins
64
Core Architecture
HCS08
HCS08
Data Bus Width
8 b
8 b
Max Frequency
16 MHz
16 MHz
Number of I/Os
2
Interface
I2C, SPI
I2C, SPI
Memory Type
FLASH
FLASH
Memory Size
16 kB
16 kB
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
Peripherals
POR, WDT
POR, WDT
Lieferkette
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2006-01-25
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 1 week ago)
Verwandte Teile
NXP SemiconductorsMC9S08AC60CFUE
8 Bit MCU, S08 Family S08AC Series Microcontrollers, HCS08, 40 MHz, 60 KB, 64 Pins, QFP
NXP SemiconductorsMC9S08AC48CFUE
MCU 8-bit S08 S08 CISC 48KB Flash 3.3V/5V Automotive 64-Pin PQFP Tray
NXP SemiconductorsMC9S08AW32CFUE
8 Bit MCU, General Purpose AW Series, S08 Family S08AW Series Microcontrollers, HCS08, 40 MHz
Beschreibungen
S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-QFP (14x14)
MCU 8-bit S08 S08 CISC 16KB Flash 3.3V/5V Automotive 64-Pin PQFP Tray
Microcontroller, 8-Bit, FLASH, HCS08 CPU, 20MHz, CMOS, PQFP64
2.7V~5.5V 40MHz 1KB FLASH 16KB LVD,POR,PWM,WDT 54 2.7V 5.5V 40MHz I2C,SCI,SPI A/D 16x10b 8bit S08 QFP 14.1mm*14.1mm*2.4mm
IC, 8BIT MCU 16K FLASH, SMD, QFP64; Controller Family/Series:HCS08; Core Size:8bit; No. of I/O's:54; Program Memory Size:16 KB; RAM Memory Size:1KB; CPU Speed:40MHz; Oscillator Type:External, Internal; No. of Timers:2; Peripherals:ADC, PWM, Timer; Embedded Interface Type:I2C, SCI, SPI; No. of PWM Channels:8; Digital IC Case Style:QFP; Supply Voltage Range:2.7V to 5.5V; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; No. of Pins:64; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); Clock Frequency:20MHz; Flash Memory Size:16KB; Interface:I2C, SCI, SPI; Interface Type:I2C, SCI, SPI; Memory Size:16KB; Memory Type:FLASH; Microprocessor/Controller Features:Optional computer operating properly (COP) reset, Low-voltage detection with reset or interrupt, Illegal opcode detection with reset, Power-Saving Modes Wait plus two stops, Master reset pin and power-on reset; No. of ADC Inputs:16; No. of Bits:8; No. of I/O's:54; Number of bits in ADC:10; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C