Infineon IPP052NE7N3GXKSA1
Trans MOSFET N-CH 75V 80A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube / OptiMOS3 Power-Transistor
Obsolete
HerstellerseiteDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Infineon IPP052NE7N3GXKSA1 herunter.
IHS
Datasheet10 SeitenVor 15 Jahren
Upverter
iiiC
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-0.33%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
EE Concierge
SymbolFußabdruck
SnapEDA
Fußabdruck
Herunterladen
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Lieferkette
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date2009-04-30
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-03-31
LTD Date2025-09-30
Verwandte Teile
MOSFET, N CH, 80A, 80V, PG-TO220-3; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Dr
Trans MOSFET N-CH 75V 80A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
188W(Tc) 20V 4V@ 90¦ÌA 98nC@ 10 V 1N 60V 4m¦¸@ 90A,10V 11nF@30V TO-220-3 10mm*4.4mm*15.65mm
STMicroelectronicsSTP140N8F7
N-channel 80 V, 3.5 mOhm typ., 90 A STripFET F7 Power MOSFET in TO-220 package
STMicroelectronicsSTP80NF55-06
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 / Trans MOSFET N-CH 55V 80A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
onsemiFDP5800
N-Channel PowerTrench® MOSFET, Logic Level, 60V, 80A, 6mΩ
Beschreibungen
Beschreibungen von Infineon IPP052NE7N3GXKSA1, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
150W 20V 3.1V 51nC@ 10V 1N 75V 5.2m¦¸@ 10V 80A 3.57nF@ 37.5V TO-220 10mm*4.4mm*15.65mm
80 A 75 V 0.0052 ohm N-CHANNEL Si POWER MOSFET TO-220AB
Power Field-Effect Transistor, 80A I(D), 75V, 0.0052ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
MOSFET, N CH, 75V, 80A, TO-220-3; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 80A; Drain Source Voltage Vds: 75V; On Resistance Rds(on): 0.0047ohm; Available until stocks are exhausted Alternative available
The 75V OptiMOS™ technology specializes in synchronous rectification applications. Based on the leading 80V technology these 75V products feature simultaneously lowest on-state resistances and superior switching performance.