Infineon IPI90N04S402AKSA1
40V, N-Ch, 2.5 mΩ max, Automotive MOSFET, I2PAK, OptiMOS™-T2, PG-TO262-3-3, RoHS
EOL
HerstellerseiteDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Infineon IPI90N04S402AKSA1 herunter.
IHS
Datasheet9 SeitenVor 15 Jahren
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
+0.00%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
Component Search Engine
SymbolFußabdruck
3DHerunterladen
EE Concierge
SymbolFußabdruck
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Lieferkette
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-07-01
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-06-30
LTD Date2026-12-31
Verwandte Teile
PowerTrench® MOSFET, N-Channel, 40V, 110A, 2.2mΩ
Trans MOSFET N-CH 40V 100A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-262 Tube
MOSFET N-CH 40V 70A TO262-3 / N-Channel 40 V 70A (Tc) 58W (Tc) Through Hole PG-TO262-3
40V, N-Ch, 3.7 mΩ max, Automotive MOSFET, I2PAK, OptiMOS™-T2, PG-TO262-3-3, RoHS
Beschreibungen
Beschreibungen von Infineon IPI90N04S402AKSA1, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 40V 90A Automotive AEC-Q101 3-Pin(3+Tab) TO-262 Tube
OPTIMOS-T2 POWER-TRANSISTOR Power Field-Effect Transistor, 90A I(D), 40V, 0.0025ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-262AA
Mosfet, Aec-Q101, N-Ch, 40V, To-262; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:90A; Drain Source Voltage Vds:40V; On Resistance Rds(On):0.0023Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon IPI90N04S402AKSA1
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; AEC qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green Product (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 40V (on); highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T2 40V addresses all kind of EPS motor control, 3-phase and H-bridge motors, HVAC fan control, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control.; Thus OptiMOS-T2 40V products based on Infineons advanced trench technology will be the benchmark for next generation of automotive applications in energy efficiency, CO2 reduction, e-drives.