Infineon CY8C27243-24SXI
MCU 8-bit CY8Cxxx M8C Harvard 16KB Flash 3.3V/5V 20-Pin SOIC
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Infineon CY8C27243-24SXI herunter.
IHS
Datasheet70 SeitenVor 6 Jahren
Upverter
element14 APAC
Newark
Future Electronics
Lieferkette
Export Control Classification Number (ECCN) CodeNone
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.30
Introduction Date2025-01-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Technische Ressourcen
Evaluierungskits und Referenzdesigns für Infineon CY8C27243-24SXI anzeigen.
Verwandte Teile
MCU 8-bit M8C 4KB Flash 2.5V/3.3V/5V 20-Pin SOIC Tube
CY8C24223A Series 4 kB Flash 256 Byte RAM 24 MHz 8-Bit PSoC®1 - SOIC-20
MCU 8-bit M8C 8KB Flash 2.5V/3.3V/5V 16-Pin SOIC Tube / IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SOIC
Beschreibungen
Beschreibungen von Infineon CY8C27243-24SXI, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
CY8C27243 Series 16 kB Flash 256 Byte RAM 24 MHz 8-Bit PSoC®1 - SOIC-20
Microcontroller Mcu, 8 Bit, Psoc1, 24Mhz, Soic-20; Product Range:Psoc 1 Family Cy8C27X43 Series Microcontrollers; Device Core:M8C; Operating Frequency Max:24Mhz; Program Memory Size:16Kb; No. Of Pins:20Pins; Ic Case/Package:Soic Rohs Compliant: Yes |Cypress Infineon Technologies CY8C27243-24SXI
MCU, 8BIT, PSOC1, 24MHZ, SOIC-20; Product Range:PSOC 1 Family CY8C27x43 Series Microcontrollers; CPU Speed:24MHz; Program Memory Size:16KB; RAM Memory Size:256Byte; No. of Pins:20Pins; MCU Case Style:SOIC; No. of I/O's:16I/O's; Embedded Interface Type:I2C, SPI, UART; Supply Voltage Min:3V; Supply Voltage Max:5.25V; MCU Family:PSoC 1; MCU Series:CY8C27x43; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); Base Number:27243; Controller Family/Series:CY8C27xxx; EEPROM Memory Size:2KB; Flash Memory Size:16KB; IC Generic Number:8C27243; Logic Function Number:8C27243; MPU Core Size:8bit; No. of PWM Channels:8; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Oscillator Type:External, Internal; Peripherals:ADC, DAC, PWM, Timer; Program Memory Size:16KB; Supply Voltage Range:3V to 5.25V; Termination Type:Surface Mount Device