Honeywell ASDXRRX015PGAA5
HONEYWELL ASDXRRX015PGAA5 Pressure Sensor, 15 psi, Gauge, Radial, Analogue, 5 V, 2.5 mA
Production
Muster anfordernDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Honeywell ASDXRRX015PGAA5 herunter.
JRH Electronics
Datasheet6 SeitenVor 13 Jahren
Factory Futures
Honeywell
Master Electronics
HQonline
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-13.55%
Lieferkette
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Verwandte Teile
Strain Guage Sensor, Absolute, 0Psi Min, 15Psi Max, Rectangular, Through Hole Mount
Board Mount Pressure Sensors 15 PSI G ASDX PRESSU RE SENSOR
HoneywellASDX015D44D
Board Mount Pressure Sensor 0psi to 15psi Differential 8-Pin DIP-D4
Beschreibungen
Beschreibungen von Honeywell ASDXRRX015PGAA5, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
SENSOR, ANALOG OUTPUT, AMPLIFIED, GAUGE, RR PRESSURE PORT, DIP, 5 VDC POWER SUP
BOARD MT. PRESSURE SENSORS 15 PSI G ASDX PRESSURE ROHS COMPLIANT: YES
Pressure Sensor 0psi to 15psi Gage 8-Pin DIP
Strain Guage Sensor, Gage, 0Psi Min, 15Psi Max, Rectangular, Through Hole Mount
SENSOR PRESS 15PSIG ANALOG / Pressure Sensor 15PSI (103.42kPa) Vented Gauge Male - 0.09" (2.31mm) Tube, Dual 0.5 V ~ 4.5 V 8-DIP Module
PRESSURE SENSOR, GAUGE, 0-15PSI; Operating Pressure Max:15psi; Sensor Output:Analogue; Pressure Measurement Type:Gauge; Voltage Rating:5V; Port Style:Radial; Supply Current:2.5mA; Product Range:-; SVHC:No SVHC (07-Jul-20
ASDX Series, analog output, amplified, gage, 0 in H2O to 10 in H2O, RR pressure port, DIP, 10% to 90% calibration, 5 Vdc power supply The ASDX Series are silicon pressure sensors offering an I2C or SPI digital interface for reading pressure over the specified full scale pressure span and temperature range. The ASDX is fully calibrated and temperature compensated for sensor offset, sensitivity, temperature effects and non-linearity using an on-board Application Specific Integrated Circuit (ASIC). Calibrated output values for pressure are updated at approximately 1 kHz. The standard ASDX is calibrated over the temperature range of 0°C to 85°C [32°F to 185°F]. The sensor is characterized for operation from a single power supply of either 3.3 Vdc or 5.0 Vdc. These sensors are available to measure absolute, differential and gage pressures. The absolute versions have an internal vacuum reference and an output value proportional to absolute pressure. Differential versions allow application of pressure to either side of the sensing diaphragm. Gage versions are referenced to atmospheric pressure and provide an output proportional to pressure variations from atmosphere. The ASDX Series sensors are intended for use with non-corrosive, non-ionic working fluids such as air and dry gases. They are designed and manufactured according to standards in ISO 9001.