Bourns 3006P-1-501
Trimmer, Cermet, 0.75W, 500ohm, 400V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 15 Turn(s)
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Bourns 3006P-1-501 herunter.
IHS
Datasheet2 SeitenVor 6 Jahren
Master Electronics
Electro Sonic
Mouser
3-Monats-Trend:
-0.94%
SnapEDA
Fußabdruck
Herunterladen
TraceParts
Stock
3,781
Resistance
500 Ω
500 Ω
500 Ω
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Power Rating
750 mW
750 mW
750 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2004-10-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Verwandte Teile
TRIMMER;CERMET;REST 500 OHMS;PCB;18 TURNS;LINEAR;PWR-RTG 0.5W;SHAFT DIA 2.5MM
Trimmer-3/4 Rectangular Mt Cermet Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. 3009Y-1-501LF
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 1/4W 14(Elec)/15(Mech)Turn 1.8mm Pin Thru-Hole Tube
TT Electronics64WR500LF
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 0.25W 12(Elec)Turn 1.78mm (6.35 X 4.19 X 7.88mm) Pin Thru-Hole Tube
Beschreibungen
Beschreibungen von Bourns 3006P-1-501, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
±10% ±100ppm/℃ 750mW 500Ω Plugin Potentiometers, Variable Resistors ROHS
TRIMMER - 3/4" RECT MT CERMET | Bourns 3006P-1-501
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 0.75W(3/4W) 15(Elec)Turns 2.36mm (20.57 X 4.83 X 6.35mm) Pin Panel Mount/Through Hole Tube
Trimmer Potentiometer, 500 Ohm 15Turn Through Hole; Trimmer Type:Multi Turn; Element Material:Cermet; Adjustment Type:Side Adjust; Track Resistance:500Ohm; Potentiometer Mounting:Through Hole; No. Of Turns:15Turns; Power Rating:750Mwrohs Compliant: No |Bourns, Inc. 3006P-1-501