Analog Devices LT1963AES8-3.3#PBF
63dB@(120Hz) 1.5A Fixed 3.3V Positive 20V SOIC-8 Linear Voltage Regulators (LDO) ROHS
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Analog Devices LT1963AES8-3.3#PBF herunter.
Upverter
Datasheet28 SeitenVor 13 Jahren
element14 APAC
Component Distributors Inc.
Augswan
iiiC
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-25.29%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
Component Search Engine
SymbolFußabdruck
3DHerunterladen
EE Concierge
Authorized Distributors
6
Min Input Voltage
2.1 V
1.9 V
1.9 V
Max Input Voltage
20 V
20 V
20 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
3.3 V
3.3 V
3.3 V
Output Current
1.5 A
1.5 A
1.5 A
Dropout Voltage
340 mV
340 mV
340 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
63 dB
Lieferkette
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Verwandte Teile
Texas InstrumentsLP38512MR-ADJ/NOPB
Adjustable Positive LDO Regulator, 0.5V Min, 5V Max, 0.3V Dropout, CMOS, PDSO8
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 8SOIC / 1.5A, Low Voltage, Low Quiescent Current LDO Regulator
MCP1727-ADJE/SN, LDOVOLTAGE REGULATOR, ADJUSTABLE 1.5A,0.8 TO 5V.5%,8-PIN SOIC
LDO Regulator Pos 5V 1.5A Automotive 8-Pin SOIC N Tube / IC REG LDO 5V 1.5A 8SOIC
IC CONV DDR DDR2 DDR3 / DDR Memory Termination Regulator 2.2V to 5.5V 8-Pin SOIC N EP T/R
Texas InstrumentsLP2996MRX/NOPB
DDR/DDR2 Termination Regulator 1.5A 2.2V to 5.5V 8-Pin SOIC PowerPAD T/R
Beschreibungen
LT1963A Series - 1.5A, Low Noise, Fast Transient Response LDO Regulators
Low Dropout Regulator 3.3 Volt 1.5A 8-Pin SOIC N
LDO Regulator Pos 3.3V 1.5A Automotive 8-Pin SOIC N Tube
Fixed Positive LDO Regulator, 2.5V, 0.55V Dropout, BIPolar, PDSO8
Analog Devices LDO, 3.3 V, 1.5A, , SOIC, , 8
V REG LDO +3.3V, SMD, SOIC8, 1963
Lead Free Positive Fixed PRODUCTION (Last Updated: 2weeks ago) Linear Voltage Regulator IC 63dB 125C 1.5A 1.498mm
SOIC8 3.3V FAST TRANS 1.5A LDO
IC, LDO VOLT REG, 3.3V, 1.5A, 8-SOIC; Pr; Primary Input Voltage:20V; Output Voltage Fixed:3.3V; Dropout Voltage Vdo:340mV; No. of Pins:8; Output Current:1.5A; Voltage Regulator Case Style:SOIC; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Base Number:1963; Input Voltage Max:20V; Input Voltage Min:-20V; No. of Outputs:1; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-40°C; Output Current Max:1.5A; Output Voltage:3.3V; Output Voltage Max:3.3V; Package / Case:SOIC; Supply Voltage Max:20V; Supply Voltage Min:4.3V; Termination Type:SMD; Voltage Regulator Type:Fast, Low Noise, LDO