Analog Devices LT1963AES8-1.8#PBF
63dB(120Hz) 1.5mA Fixed 1.5A 1 1.8V 1.9V 10V 20V 550mV@ 1.5A 10mV 7mV SOIC-8 1.1mm
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Analog Devices LT1963AES8-1.8#PBF herunter.
Upverter
Datasheet28 SeitenVor 13 Jahren
Component Distributors Inc.
Newark
Augswan
element14
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-7.89%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
EE Concierge
SymbolFußabdruck
Ultra Librarian
SymbolFußabdruck
Herunterladen
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Alternative Teile
Price @ 1000
Stock
86,971
Authorized Distributors
6
Min Input Voltage
2.1 V
2.1 V
Max Input Voltage
20 V
20 V
Polarity
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
1.8 V
1.8 V
Output Current
1.5 A
1.5 A
Dropout Voltage
340 mV
340 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
63 dB
63 dB
Lieferkette
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Verwandte Teile
PWR SPLY FUNC, VOLTAGE REGULATOR, LINEAR, LDO, SOIC, IS 120UA, PD 0.433W, VO 1.8V
Texas InstrumentsLP38512MR-ADJ/NOPB
Adjustable Positive LDO Regulator, 0.5V Min, 5V Max, 0.3V Dropout, CMOS, PDSO8
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 8SOIC / 1.5A, Low Voltage, Low Quiescent Current LDO Regulator
MCP1727-ADJE/SN, LDOVOLTAGE REGULATOR, ADJUSTABLE 1.5A,0.8 TO 5V.5%,8-PIN SOIC
Texas InstrumentsLP2998MR/NOPB
DDR/DDR2/DDR3/DDR3L Termination Regulator 1.5A 2.2V to 5.5V 8-Pin SOIC PowerPAD Tube
Texas InstrumentsLP2996M
1.5A DDR termination regulator with shutdown pin for DDR2 8-SOIC 0 to 125
Beschreibungen
LT1963A Series - 1.5A, Low Noise, Fast Transient Response LDO Regulators
Low Dropout Regulator 1.8 Volt 1.5A 8-Pin SOIC N
LDO Regulator Pos 1.8V 1.5A 8-Pin SOIC N Tube
Fixed Positive LDO Regulator, 1.5V, 0.55V Dropout, BIPolar, PDSO8
SOIC8 1.8V FAST TRANS 1.5A LDO
IC, LDO REG, 1.8V, 1.5A, 8SOIC; Primary Input Voltage:20V; Output Voltage Fixed:1.8V; Dropout Voltage Vdo:340mV; No. of Pins:8; Output Current:1.5A; Voltage Regulator Case Style:SOIC; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Base Number:1963; Input Voltage Max:20V; No. of Outputs:1; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-40°C; Output Current Max:1.5A; Output Voltage:1.8V; Output Voltage Max:1.8V; Package / Case:SOIC; Supply Voltage Max:20V; Supply Voltage Min:2.8V; Termination Type:SMD; Voltage Regulator Type:LDO Fixed Positive