Amphenol Sine Systems AT04-12PA
12-Way Receptacle, Male Connector with A Position Key and Extended Shroud
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Amphenol Sine Systems AT04-12PA herunter.
IHS
Datasheet2 SeitenVor 4 Jahren
Newark
Arrow Electronics
Electro Sonic
RS (Formerly Allied Electronics)
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
+5.69%
Alternative Teile
Price @ 1000
Stock
32,521
Authorized Distributors
6
Connector Type
Male Pin, Plug, Receptacle
Male Pin, Receptacle
Number of Contacts
12
Mount
Cable
Cable
Termination
Crimp
Crimp
Contact Material
Contact Plating
Housing Material
Thermoplastic
Max Current Rating
13 A
Max Voltage Rating (AC)
Max Operating Temperature
125 °C
125 °C
Min Operating Temperature
-55 °C
-55 °C
Lieferkette
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.30
Introduction Date2009-05-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
Verwandte Teile
Combination Line Connector, 12 Contact(s), Female, Crimp Terminal, Receptacle
TE Connectivity2-1658527-0
Board Connector, 12 Contact(s), 2 Row(s), Female, IDC Terminal, Blue Insulator, Receptacle
TE Connectivity776539-1
TE Connectivity 776539-1 Connector Female Unshrouded 12 Positions Red 20-18 AWG
DEUTSCH Ampseal 12 Position 2 Row 4.5 mm Pitch Black Housing Receptacle
Board Connector, 12 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, Crimp Terminal, Receptacle
Rectangular Power Connector, 12 Contact(s), Female, Crimp Terminal, Receptacle
Beschreibungen
Beschreibungen von Amphenol Sine Systems AT04-12PA, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Gender = Receptacle / Housing Material = Thermoplastic / Poles = 12 / Housing Colour = Grey / Series = AT / Rows = 2 / Operating Temperature Max. °C = 125 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Keying Option = A / Flammability Rating = UL 94V-0 / Packaging = Bulk
Plug And Socket Connector Housing; Product Range:At Series; Gender:Receptacle; No. Of Positions:12Positions; For Use With:At Series Pin Contacts; Connector Body Material:Thermoplastic Body; Ip Rating:Ip67; Voltage Rating:1500V Rohs Compliant: Yes |Amphenol Sine/tuchel AT04-12PA.
RECEPTACLE, AT, 12 WAY, PIN; Series:AT; Gender:Receptacle; No. of Contacts:12; Contact Gender:Pin; Connector Mounting:Cable; Contact Termination:Crimp; Contact Plating:0; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); Connector Mounting Orientation:Free; Connector Type:Rectangular Power; Current Rating:13A; Flammability Rating:UL94V-0; Material:Thermoplastic; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Withstand Voltage:1500V