Vishay WSL0805R1500FEA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.15ohm, 0.1936V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet5 页2 年前
Newark
Farnell
Burklin Elektronik
Mouser
库存历史记录
3 个月趋势:
+46.11%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
7,820
Authorized Distributors
6
Resistance
150 mΩ
150 mΩ
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
供应链
Country of OriginIsrael, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
PanasonicERJ6BSFR15V
Res Thick Film 0805 0.15 Ohm 1% 1/3W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJS6SFR15V
Res Thick Film 0805 0.15 Ohm 1% 1/4W ±150ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRL0805FR-7W0R15L
Res Thick Film 0805 0.15 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD T/R
TE ConnectivityRLP73N2AR15FTDF
Res High Power Current Sense Thick Film 0805 0.15 Ohm 1% 1/4W ±300ppm/°C Molded Paper T/R
Res Thick Film 0805 0.15 Ohm 1% 1/4W ±250ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
PanasonicERJS6SFR16V
Res Thick Film 0805 0.16 Ohm 1% 1/4W ±150ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
描述
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR WSL-HP 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm 0.25W 1/4W 150mOhm ±75ppm/C
Res Metal Strip 0805 0.15 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
WSL Series 0805 150 mOhm 7 W ±1 % ±75 ppm/°C SMT Power Metal Strip Resistor
SMD Resistor 0805 0,25W 1% R150 Taped
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/8watt 0.15ohms 1%
RES, METAL STRIP, 0.15OHM, 1%, 0805; Product Range:VISHAY - WSL Series; Resistance:0.15ohm; Power Rating:125mW; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case Style:0805 [2012 Metric]; Resistor Element Type:Metal Strip; Packaging:Cut Tape