Vishay VS-16FL60S05
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 16A, 600V V(RRM), Silicon, DO-203AA
数据表和文档
Newark
Datasheet11 页8 年前
Datasheet11 页12 年前
TME
Stock
749
Authorized Distributors
3
Mount
Chassis Mount, Stud
Chassis Mount, Stud
Case/Package
Forward Voltage
1.4 V
1.4 V
Reverse Voltage (DC)
Average Rectified Current
16 A
16 A
Max Reverse Leakage Current
Reverse Recovery Time
500 ns
200 ns
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date2010-05-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 16A, 1000V V(RRM), Silicon, DO-203AA
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 12A, 1000V V(RRM), Silicon, DO-203AA
描述
Diode Switching 600V 16A 2-Pin DO-4
Compliant Chassis, Stud Bulk 500 ns 16 A 600 V 225 A 50 µA
DIODE STANDARD 600V 16A DO203AA
DIODE GEN PURP 600V 16A DO203AA
FAST DIODE, 16A, 600V, DO-203AA; Diode Type:Fast Recovery; Diode Configuration:Single; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):16A; Forward Voltage VF Max:1.4V; Reverse Recovery Time trr Max:500ns; MSL:- ;RoHS Compliant: Yes