Vishay CRCW1206240KFKEA
Res Thick Film 1206 240K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C SMD Paper T/R
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet10 页3 年前
TME
Farnell
Newark
element14 APAC
库存历史记录
3 个月趋势:
+559%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
Ultra Librarian
符号封装
下载
Authorized Distributors
6
Resistance
240 kΩ
240 kΩ
240 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
供应链
Country of OriginIsrael, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-02-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
相关零件
PanasonicERJ8ENF2403V
Res Thick Film 1206 240K Ohm 1% 0.25W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRC1206FR-07240KL
Res Thick Film 1206 240K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC1206FR-13240KL
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 240000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
PanasonicERJ8ENF2203V
Res Thick Film 1206 220K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/°C Molded SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 249K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/¦C SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 1206 220K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
描述
250mW Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 240kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 240000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
RES SMD 240K OHM 1% 1/4W 1206 / 240 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW Series 1206 0.25 W 240 kOhm ±1 % ±100 ppm/K SMT Thick Film Chip Resistor
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR CRCW 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 0.25W 1/4W 240kOhm 卤100ppm/C
Res, Thick Film, 240K, 1%, 0.25W, 1206, Reel; Resistance:240Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250Mw; Resistor Case/Package:1206 [3216 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose Rohs Compliant: Yes |Vishay CRCW1206240KFKEA.
RES, 240K, 1%, 0.25W, 1206, THICK FILM; Resistor Case Style: 1206 [3216 Metric]; Resistance: 240kohm; Product Range: CRCW e3 Series; Voltage Rating: 200V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 250mW; Resistance Tolerance: ± 1%; Temperature Coefficient: ± 100ppm/K; Automotive Qualification Standard: AEC-Q200; Reel Quantity: 5000; Resistor Mounting: Surface Mount Device